Wspólna lista opozycji w wyborach? Krzysztof Gawkowski wskazał warunki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspólna lista opozycji w wyborach? Krzysztof Gawkowski wskazał warunki
Powstanie jedna lista wyborcza opozycji?Foto: PR3

- Uważamy, że jeżeli ma powstać wspólna lista wyborcza, to musi być na niej miejsce zarówno dla Szymona Hołowni, jak i dla PSL, Platformy Obywatelskiej, a także dla Nowej Lewicy - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski. Jak dodał, jeśli tego pomysłu nie uda się zrealizować, to lewica wystartuje sama.

Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia, mówił o tym, jak jego ugrupowanie zapatruje się na pomysł stworzenia wspólnej listy opozycji w przyszłorocznych wyborach. Powiedział, że jeszcze wiele rzeczy nie zostało ustalonych.

My uważamy, że jeżeli ma powstać wspólna lista wyborcza, to musi być na niej miejsce zarówno dla Szymona Hołowni, jak i dla PSL, Platformy Obywatelskiej, a także dla Nowej Lewicy. To znaczy, że ta część demokratycznej lewicy, która ze sobą w parlamencie współpracuje, to razem startuje – wyjaśnił polityk.

Powstanie jedna lista wyborcza opozycji?

Jak dodał, jeśli tego pomysłu nie uda się zrealizować – na przykład dlatego, że niektórzy partnerzy polityczni odmówią – to lewica wystartuje sama. – Moim zdaniem trudno będzie stworzyć jakieś bloki jedno-, dwu– czy trzypartyjne, ponieważ będą one nieczytelne. Natomiast jedna lista to perspektywa, że można coś wygrać, ja to jestem w stanie zaakceptować – skomentował.

– Opowieść o tym, że mieszanie idei i programów coś przyniesie, sprawia, że mam olbrzymie wątpliwości – podkreślił gość audycji i wskazał, że podobne zdanie wyrażają także inni liderzy opozycyjni: Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Robert Biedroń czy Włodzimierz Czarzasty.

Plan na wybory

Krzysztof Gawkowski zaznaczył ponadto, że Nowa Lewica ma plan na przyszłoroczne wybory. – Pewne szczegóły zostały już ogłoszone w grudniu. Teraz mamy już swoje doświadczenie z poprzednich wyborów i wiemy, czego chcemy – powiedział i dodał, że jego ugrupowanie "nie dąży do rozwodów politycznych". – Będziemy też chcieli stworzyć wspólny rząd, ale mamy swoje warunki.

Najczęściej czytane

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

10:45
Krzysztof Gawkowski o pomyśle stworzenia jednej listy wyborczej opozycji (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica)
Data emisji: 27.12.2022 r.
Godzina emisji: 18.10

ng/pr/kor

Polecane