Żywiec – pałacowe pamiątki po Habsburgach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Żywiec – pałacowe pamiątki po Habsburgach
Wewnętrzny dziedziniec zamku w ŻywcuFoto: Shutterstock/ArtMediaFactory

Żywiec może się pochwalić wyjątkową atrakcją turystyczną – jest nią kompleks składający się ze średniowiecznego zamku i znajdującego się nieopodal pałacu, młodszego o kilka stuleci.

Historia żywieckiego Starego Zamku sięga połowy XV wieku, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1460 roku. Początkowo była to gotycka budowla w formie wieży mieszkalnej, otoczonej drewnianymi zabudowaniami. Gdy zamek przejęła rodzina Komorowskich, został on przebudowany i umocniony, stając się obronną fortecą.

W drugiej połowie XVI wieku budynek uzyskał renesansowy wygląd. Z tamtego okresu pochodzą m.in. znajdujące się na dziedzińcu charakterystyczne krużganki. Od XVII wieku pieczę nad zamkiem przejął ród Wielopolskich, którzy nadali mu kształt rezydencji o charakterze pałacowym. Powstała wówczas reprezentacyjna klatka schodowa, nowe barokowe elewacje, okna, wysokie dachy, portale oraz kaplica. – Można powiedzieć, że za każdym przejściem pod opiekę nowego gospodarza zamek był przebudowywany i modernizowany – mówił w Trójce Marek Gaworski, ekspert w dziedzinie polskich zamków i pałaców.

Nowy Zamek Habsburgów

Między 1808 a 1838 rokiem zamek w Żywcu należał do saskiego księcia Albrechta, a później został przejęty przez Habsburgów i pozostawał w ich rękach aż do wybuchu II wojny światowej. To właśnie za czasów tej rodziny, w latach 1850-1871, budowla zyskała swój ostateczny kształt. Habsburgowie dobudowali także przylegający do zamku pałac, wzniesiony na nietypowym planie litery T, nazywany dziś Nowym Zamkiem. W znajdującym się nieopodal parku na wyspie do dziś zachował się piękny pawilon w kształcie chińskiej pagody. Skąd taki element architektoniczny akurat w tym miejscu? – Myślę, że to jest związane z podróżami ówczesnych właścicieli i z ich zainteresowaniem Dalekim Wschodem – tłumaczył Marek Gaworski.

Po wojnie w zamkowym budynku znajdowały się mieszkania, archiwum i dom kultury. W latach 70. miasto wykwaterowało mieszkańców i przeprowadziło generalny remont, który przywrócił świetność zamku. Dziś znajduje się tam muzeum miejskie z ciekawymi wystawami. Na jednej z nich można oglądać m.in. narzędzia tortur używane przed wiekami zgodnie z obowiązującym wówczas prawodawstwem.  


Posłuchaj

3:49
Żywiec – pałacowe pamiątki po Habsburgach (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 27.12.2022
Godzina emisji: 
9.39

kc

 

Polecane