Ukraina chce wyrzucenia Rosji z ONZ. Rzymkowski: bardzo bym sobie tego życzył

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Rozumiem Ukrainę, bo wszelkie działania na forum ONZ są blokowane przez stałego członka Rady Bezpieczeństwa, jakim jest Rosja - powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w Programie 3 Polskiego Radia, odnosząc się do propozycji Kijowa usunięcia Rosji z ONZ. - Bardzo bym sobie tego życzył, bo to odblokowałoby możliwość wysłania wojsk ONZ w rejon tego konfliktu - zaznaczył.

Ukraina wzywa do usunięcia Rosji z Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie kraj ten może zgłaszać weto do wszystkich rezolucji Rady Bezpieczeństwa. - Jest to ciekawa propozycja - ocenił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister edukacji i poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

- Rozumiem Ukrainę, bo wszelkie działania na forum ONZ są blokowane przez stałego członka Rady Bezpieczeństwa, jakim jest Rosja. To jest ciekawy zabieg. Pytanie, czy społeczność międzynarodowa się na to zgodzi - zaznaczył.

Przykład z lat 50.?

Rozmówca Beaty Michniewicz przypomniał, że w latach 50., podczas wojny w Korei, przedstawiciele ZSRS zbojkotowali Radę Bezpieczeństwa i wówczas "udało się wysłać wojska ONZ, pod egidą Stanów Zjednoczonych" w rejon konfliktu, dzięki czemu "niestabilny, ale jednak pokój, już blisko 70 lat na Półwyspie Koreańskim funkcjonuje".

- Pytanie, czy po tylu latach obecności Rosji z RB ONZ uda się Rosję cofnąć. Ja bym sobie tego bardzo życzył, bo to odblokowałoby możliwość wysłania wojsk ONZ w rejon tego konfliktu - powiedział.

Wyłączenie zaangażowanych stron

Posłuchaj

13:30
Tomasz Rzymkowski: cofnięcie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ dałoby możliwość wysłania wojsk ONZ w rejon konfliktu ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj także:

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"

Prowadzący: Beata Michniewicz

Gość: Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki)

Data emisji: 27.12.2022

Godzina emisji: 8.45


Trójka/ mbl

kor

Polecane