Harasimowicz i Huelle: dwóch pisarzy i dwie historie z Polską w tle

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Harasimowicz i Huelle: dwóch pisarzy i dwie historie z Polską w tle
Paweł Huelle był gościem przedświątecznej "Trójki pod Księzycem"Foto: PR/Wojciech Kusiński

Gośćmi przedświątecznego wydania "Trójki pod księżycem" byli pisarze Paweł Huelle oraz Cezary Harasimowicz.

Paweł Huelle obchodzi w kończącym się roku dwa jubileusze: 65. urodziny oraz 35. rocznicę pracy twórczej. Jest autorem powieści, opowiadań, wierszy, esejów i sztuk teatralnych, które realizowane były w Teatrze Telewizji, Teatrze Polskiego Radia oraz ostatnio w Teatrze im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Wielokrotnie nagradzany, jest między innymi laureatem Nagrody Kościelskich.

Zadebiutował powieścią "Weiser Dawidek" w 1987 roku. Obecnie pracuje nad teatralną adaptacją "Jądra ciemności" Conrada.  

Paweł Huelle urodził się i mieszka w Gdańsku, ale rodzice jego przybyli na Wybrzeże z południa Polski. Spotkaliśmy się z nim w jego mieszkaniu w Górnym Wrzeszczu i rozmawialiśmy o skomplikowanej historii rodziny: o austro-węgierskich przodkach i o żydowskim pochodzeniu jego matki. Twórczość Pawła Huellego, nasycona wątkami autobiograficznymi, została przez nas, przy okazji, naturalnie także przywołana.

Cezary Harasimowicz ma równie ciekawą i dramatyczną historię rodzinną, jak Paweł Huelle. Niedawno dowiedział się, że jego matka pochodziła również z rodziny o korzeniach żydowskich. Pretekstem do naszego spotkania była wydana w tym roku jego książka pod tytułem "Adam". To fantastyczna opowieść o poecie, który jest jednym z bohaterów obchodzonego właśnie Roku Romantyzmu Polskiego.

Podczas naszej rozmowy pojawiła się także i inna książka Harasimowicza, wydana pięć lat temu "Saga, czyli filiżanka, której nie było". Są pewne związki między obydwiema książkami. Opowiemy o nich.

Cezary Harasimowicz pojawi się także na naszej "Wigilii u Adama", 24 grudnia po godz. 22.00.

Cezary Harasimowicz Cezary Harasimowicz

Dowiedzieliśmy się właśnie, że Piotr Fronczewski został uhonorowany Nagrodą ZASP GUSTAW. Planujemy spotkaniem z aktorem, od lat związanym między innymi z Trójką, zakończyć rok 2022 w "Trójce pod księżycem" w przeddzień sylwestra. W tym wydaniu wspomnimy Piotra Fronczewskiego, przywołując pewną wypowiedź z naszego archiwum.

Piotr Fronczewski Piotr Fronczewski

 

Posłuchaj

1:53:24
Harasimowicz i Huelle: dwóch pisarzy i dwie historie z Polską w tle (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 23.12.2022
Godzina emisji: 0.06

kc/zch


***

Na "Trójkę pod księżycem" zapraszamy w piątek (23 grudnia) o godz. 0.05.

Polecane