Związki zawodowe: ich pozycja i rola w sytuacji kryzysu gospodarczego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Związki zawodowe: ich pozycja i rola w sytuacji kryzysu gospodarczego
W Polsce rola związków zawodowych jest niedocenianaFoto: Shutterstock/fizkes

Po latach rozwoju gospodarczego i społecznego w naszym kraju nastąpił kryzys finansowy i gospodarczy. Mieszkańcy Polski, Unii Europejskiej, jak i innych państw wysoko rozwiniętych zdążyli przyzwyczaić się do stałego wzrostu poziomu dobrobytu. Taka sytuacja była także korzystna dla funkcjonowania związków zawodowych. Jak odnajdują się one obecnie? Jakie są ich perspektywy na nadchodzący rok? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi Piotr Semka i jego goście w "Klubie Trójki".

– Sytuacja wygląda zupełnie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu: mamy demokratyczne państwo, wolny rynek, globalizację. Dlatego trzeba stosować inne metody działania i inaczej próbować uzyskiwać efekty. Zmieniły się też stosunki pracy: nie mamy wielkich przedsiębiorstw i tzw. wielkoprzemysłowej klasy robotniczej, w małych i średnich przedsiębiorstwach pracuje 60 proc. Polaków – mówi Andrzej Radzikowski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. – Ustawa o związkach zawodowych też nie sprzyja ich rozwojowi, mówi bowiem, że trzeba go utworzyć w zakładzie i że musi być min. 10 osób. A jeśli zakład nie zatrudnia 10 osób?

– Ale radzimy sobie. Mamy Radę Dialogu Społecznego, gdzie wspólnie z pracodawcami i rządem możemy negocjować i rozmawiać o ważnych sprawach. Kiedy spojrzę na minione lata, sporo spraw pracowniczych udało się załatwić pozytywnie w tym trójstronnym dialogu. Czy to nas satysfakcjonuje? Na pewno nie, katalog spraw jest duży – dodaje.

– Jako związkowiec muszę powiedzieć, że pozycja związków zawodowych jest na pewno zbyt mała. Problemem, wydaje mi się, jest świadomość społeczna, podejście społeczeństwa do idei związku zawodowego  z tym jest coraz gorzej, ale mam nadzieję, że ta sytuacja się poprawi – stwierdza Bartłomiej Mickiewicz z NSZZ "Solidarność". – Jeżeli chodzi o rozwiazywanie problemów, o reprezentowanie pracowników, to właśnie na tym polega rola związków zawodowych i taką świadomość należy budować w społeczeństwie – wskazuje.

– Musimy się też mierzyć ze stereotypem, że związkowcy to arystokracja robotnicza i banda nierobów. Szczególnie dotyczy to NSZZ "Solidarność", który jest związkiem bardzo rozpoznawalnym. Wiele osób i grup społecznych się z nim identyfikuje i ma zdanie pozytywne, ale też jest wiele, które ma zdanie negatywne – przyznaje.

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Bartłomiej Mickiewicz (NSZZ "Solidarność"), Andrzej Radzikowski (OPZZ)
Data emisji: 21.12.2022
Godzina emisji: 21.08

pr/kor


Polecane