Literacko i na rowerze. Wyprawa do kraju, który już nie istnieje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Literacko i na rowerze. Wyprawa do kraju, który już nie istnieje
Aleksandra Szczepańska i Daniel Sienkiewicz pod zamkiem w MalborkuFoto: archiwum własne

Nazywał się Bernard Charles Newman, a jego znakiem rozpoznawczym był... rower. Tym pojazdem dwukrotnie zwiedzał Polskę. W roku 1934 i dwanaście lat później. Obroty koła historii sprawiły, że za każdym razem oglądał kraj bardzo odmienny. Zarówno pod względem politycznym, jak i geograficznym. Tandem Loverowi postanowił odtworzyć trasę Newmana i wybrać się w niezwykłą podróż. 

Bernard Charles Newman relacje z podróży zawarł w dwóch tomach reportersko-memuarystycznych: "Rowerem przez II RP" oraz "Rowerem przez Polskę w ruinie" – obydwa niedawno doczekały się także polskich przekładów. Pierwszy z tytułów zainspirował tandem trójmiejskich cyklistów z mazurską genealogią, występujący pod szyldem Loverowi – etymologii tego określenia chyba nie trzeba wyjaśniać – do pokonania na dwóch kółkach szlaku, który przemierzył Brytyjczyk.

– Wyprawa rowerowa do kraju, który już nie istnieje, to jedyna taka podróż od prawie stu lat. Wyprawa zainspirowana jest trasą, którą przejechał brytyjski pisarz i podróżnik Bernard Newman w 1934 roku. Na tej podstawie powstała książka "Rowerem przez II RP", która będzie nam towarzyszyć przez całą przygodę. Odwiedzimy miejsca, do których dotarł nasz rowerowy poprzednik, sprawdzimy, jak zmieniły się przez ostatnie stulecie. Spróbujemy poznać obecne problemy ojczyzny i spojrzeć szerzej na czekające nas wyzwania – napisali twórcy tandemu Loverowi przed wyruszeniem w trasę.


Posłuchaj

49:34
Rowerowa wyprawa do kraju, który już nie istnieje (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Rowerem przez II RP"

– Ta książka pojawiła się nam jak gwiazdka z nieba, gdy szukaliśmy pomysłu na nową wyprawę. Pierwszym planem była podróż po zachodniej Europie do Maroka. Okazało się jednak, że ten kierunek jest dość popularny. Wiele osób wybierało Gibraltar, by uczcić stulecie niepodległości. Szukaliśmy więc dalej, czegoś bardziej oryginalnego – powiedział w "Klubie Trójki" Daniel Sienkiewicz z tandemu Loverowi.

– Trasę zmodyfikowaliśmy ze względu na to, co dzieje się aktualnie na Ukrainie. Zdecydowaliśmy się nie wjeżdżać na terytorium tego państwa. Bardzo tego żałujemy i mamy nadzieje, że uda nam się nadrobić to w przyszłości. Zostawiliśmy sobie zwiedzanie Ukrainy na spokojniejszy czas – dodała jego partnerka, Aleksandra Szczepańska.


Czytaj także:


Wyprawa rowerowa do kraju, który już nie istnieje – Rowerem przez II RP (zapowiedź)/YouTube Loverowi

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Aleksandra Szczepańska i Daniel Sienkiewicz (tandem Loverowi)
Data emisji: 21.12.2022
Godzina emisji: 21.08

pr/zch/kor

Polecane