Sukces misji Demeter – studentki AGH poradziły sobie "w kosmosie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sukces misji Demeter – studentki AGH poradziły sobie "w kosmosie"
Uczestniczki misji DemeterFoto: mat.pras/ AGH

Bardzo dobrze się zgrałyśmy, a eksperyment zakończył się sukcesem – mówią uczestniczki misji Demeter, w ramach której sześć studentek krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej przez tydzień mieszkało razem w ciasnej kapsule, symulującej warunki, jakich mogą się spodziewać astronauci przebywający na Księżycu.

Misja Koła Naukowego AstroBio AGH pod kryptonimem Demeter rozpoczęła pod koniec listopada. Jej uczestniczki musiały zmierzyć się z wyzwaniami, jakie przynosi mieszkanie z nieznanymi sobie wcześniej osobami na ciasnej przestrzeni, na dodatek pozbawionej dopływu światła słonecznego. Goszczące w audycji "Trójka przed południem" dwie uczestniczki eksperymentu, Martyna Garbińska i Magdalena Bator, stwierdziły, że przebiegł on lepiej, niż się spodziewały. – Byłyśmy przygotowane na jakieś spięcia w załodze, ale nie było tego typu problemów. Miałyśmy sporo trudnych sytuacji, z którymi poradziłyśmy sobie właśnie przez to, że bardzo dobrze się zgrałyśmy i że było spore wsparcie.

Studentki miały za zadanie m.in. hodowanie roślin bez użycia gleby, produkowanie żywności w odizolowanych warunkach, badano też interakcje pomiędzy uczestniczkami misji i funkcjonowanie grupy w sytuacjach zagrożenia. Jednym z efektów ubocznych eksperymentu było udowodnienie, że misja kosmiczna może się obejść bez udziału mężczyzn. – Różnice między nami nie są aż tak znaczące, jak niektórzy podkreślają. Dziewczyny świetnie sobie poradziły – mówiły rozmówczynie Witolda Lazara.


Posłuchaj

5:59
Sukces misji Demeter (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuły audycji: Trójka przed południem
Prowadzący: Witold Lazar
Goście: Martyna Garbińska i Magdalena Bator (Koło Naukowe AstroBio AGH)
Data emisji: 20.12.2022
Godziny emisji: 11.43

kc/kor

 


Polecane