Chcemy mieszkać na Księżycu, ale czym będziemy tam oddychać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chcemy mieszkać na Księżycu, ale czym będziemy tam oddychać?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Naeblys

Zakończona sukcesem misja Artemis 1 stanowi pierwszy duży krok w kierunku powrotu człowieka na Księżyc. Docelowo ma tam zostać utworzona baza, w której ma przebywać kilkaset, a nawet kilka tysięcy osób. I tu pojawia się podstawowy problem: jak na Księżycu uzyskać tlen potrzebny do oddychania?

  • Transport na Księżyc tlenu potrzebnego ludziom do oddychania byłby bardzo trudny technicznie i nieopłacalny, dlatego naukowcy zastanawiają się nad metodami produkcji tlenu na miejscu
  • Tlen na Księżyciu potrzebny byłby ludziom nie tylko jako element składowy mieszanki oddechowej, ale także do produkcji paliwa

Punkt przesiadkowy na Księżycu

Celem stworzenia bazy na Księżycu jest, oprócz rozpoczęcia eksploracji ziemskiego satelity (np. pozyskiwanie helu 3), przygotowanie także swoistego „przesiadkowego huba”, niezwykle przydatnego i ułatwiającego podróże w dalsze zakątki Układu Słonecznego. Jednak natychmiast pojawia się pytanie: skąd tam wziąć dwa podstawowe elementy niezbędne do przeżycia: powietrze i wodę. Tę drugą znalazła na Księżycu chińska misja Chang’e 5. A co z powietrzem, a konkretnie – tlenem?

– Tlen można z tej odkrytej wody wytwarzać dzięki elektrolizie. I najwięcej wszystkich projektów związanych z uzyskiwaniem tlenu in situ, na miejscu, dla potrzeby stacji kosmicznych, wykorzystuje właśnie elektrolizę wody – mówi Kamil Muzyka z Towarzystwa Astrobiologicznego. – Istnieją też projekty z elektrolizą dwutlenku węgla. To już nawet zostało przetestowane, ale na… Marsie. Projekt MOXIE wykazał, że da się to zrobić – dodaje.

Regolit jako źródło tlenu?

– Naukowcy będą testować bardzo różne pomysły na uzyskanie tlenu: pyrolizę, odzyskiwanie tlenu z wydychanego powietrza lub używanie w bioreaktorach mikroglonów jak chlorella czy sinice – wylicza rozmówca Piotra Lazara.

Warto przy tym pamiętać, że część metod, jak np. elektroliza, już jest przetestowana na działających stacjach orbitalnych ISS oraz Tiangong. Tam też jest konieczne oczyszczanie powietrza i odzyskiwanie tlenu dla swoich astronautów. Inne są dopiero w fazie wymyślania i testowania.

Tlen w bazie księżycowej będzie potrzebny nie tylko po to, by zapewnić przebywającym tam ludziom warunki do życia, ale także do wytwarzania paliwa, szczególnie jako utleniacz do paliw chemicznych. – M.in. dlatego Chiny przetestowały swój proces wydobywania tlenu z regolitu, czyli bardzo rozdrobnionych skał księżycowych i wytwarzania metanu z użyciem księżycowego dwutlenku węgla – wskazuje Kamil Muzyka.

Przeczytaj także


Posłuchaj

9:17
Jak wyprodukować tlen na Księżycu?
+
Dodaj do playlisty
+

 

 ***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Kamil Muzyka (Towarzystwo Astrobiologiczne)
Data emisji: 20.12.2022
Godzina emisji: 11.29

pr

Polecane