Nieskończone dylematy wiedzy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nieskończone dylematy wiedzy
Jedno ze zdjęć, jakie znajdziemy w książce "Nauka po prostu"Foto: Udostępnione przez autora

O rozwoju nauki można napisać miliony zdań lub powiedzieć tylko jedno – ten proces nie ustaje nigdy. Warto jednak obserwować jej ewolucję, bo tylko w taki sposób możemy modyfikować kierunek, w którym podąża.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
+

7 lutego miała premierę książka Tomasz Rożka, doktora fizyki, dziennikarza i szefa działu Nauka i gospodarka w tygodniku "Gość Niedzielny". Praca nosi tytuł "Nauka po prostu.Wywiady z wybitnymi" i jest zbiorem siedmiu obszernych rozmów z polskimi uczonymi reprezentującymi dziedziny takie jak: nanotechnologia, cybernetyka, czy genetyka.

Przez całą książkę przewijają się dwa wątki: dylematy poznawcze stojące przed współczesnymi naukowcami oraz moralna odpowiedzialność badacza za to, co z jego okryciami zrobią ludzie, zwłaszcza  politycy.

Autor zapytany dlaczego zainteresował się wybranymi obszarami wiedzy wyjaśnia, że te konkretne dziedziny są obecnie najbardziej dynamiczne. Modyfikacja genetyczna żywności, czy długookresowe prognozy pogody – z tymi kwestiami spotykamy się na co dzień.

To praca o konsekwencjach robienia wszystkiego co technicznie jest możliwe. - Na tyle szybko biegniemy, że trzeba byłoby się zainteresować, czy nie wbiegamy przypadkiem w jakąś ślepą uliczkę – mówi Rożka.

Autor zadaje swoim rozmówcom pytanie o potencjalne zagrożenie wynikające z szybkiego rozwoju nauki. - Warto o to pytać i usłyszeć odpowiedź u źródła. Gorzej byłoby zupełnie o sprawie zapomnieć i obudzić się w innym, niekoniecznie przyjaznym świecie.

Dodaje, że choć nauka prowadzi do rozwoju, obierać może on jednak różne kierunki. - W historii człowieka jest wiele przykładów użycia lub nadużcia. Jeżeli coś ma być nadużyte to wolę wiedzieć o tym wcześniej.

Nauka ma jednak skłonność do samokontroli i refleksji nad sobą. - W dziejach zdarzały się momenty, kiedy środowisko naukowe postanowiło zrobić chwilę przerwy. Tak było w przypadku badań genetycznych i fizyki jądrowej – opowiada gość "Klubu Trójki".

Książka obala także powszechne mity dotyczące działalności badaczy. Zdaniem Rożka szczególnie media mają tendencję do przeceniania zdolności współczesnej cywilizacji, zarówno w roli kreatora jak i destruktora.

Profesor Ewa Bartnik w części poświęconej genetyce dementuje doniesienia o możliwość klonowania istoty ludzkiej w przewidywalnym dla nas czasie. Klimatolog profesor Tadeusz Niedźwiedź w kończącej pracę rozmowie mówi z kolei, że zanieczyszczenia środowiska spowodowane działalnością człowieka są niczym w porównaniu z konsekwencjami wybuchu wulkanu.


Czy w świecie kwantów kryje się wolna wola? Odpowiedż w audycji.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

(dmc)

Polecane