Bronisław Piłsudski – wybitny badacz kultury Ajnów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bronisław Piłsudski – wybitny badacz kultury Ajnów
Bronisław Piłsudski w otoczeniu ajnuckich dzieci na SachalinieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Zmarł Kimura Kazuyasu, wnuk Bronisława Piłsudskiego – zesłańca, znakomitego etnografa, badacza kultury i języka Ajnów. Bronisław, starszy brat Józefa Piłsudskiego, badaniom tego niezwykłego ludu poświęcił 15 lat. Jego – wciąż mało znanej – postaci, przyćmionej przez młodszego brata, poświęciliśmy wtorkowy "Klub Trójki". 

– Historię rodzinną poznawałam właśnie przez wuja, Kimura Kazuyasu. Miałam 11 lat, gdy po raz pierwszy przyjechał do Polski. Wtedy też przedstawił mi historię Bronisława Piłsudskiego. Dzięki tak odległej rodzinie, a drugiej stronie tak bliskiej, dowiedziałam się o historii, która bardzo mnie zainteresowała. Zobaczenie kogoś tak odmiennego od samego siebie, również kulturowo, było dla mnie niezwykle interesujące – przyznała w "Klubie Trójki" Dana Onyszkiewicz, prawnuczka Józefa Piłsudskiego, z wykształcenia antropolożka.

Dana Onyszkiewicz w ubiegłym roku rozpoczęła wyprawę dookoła Ziemi, w której próbowała zrekonstruować drogę, jaką przebył Bronisław Piłsudski z Litwy, z Zułowa, gniazda rodu Piłsudskich i miejsca urodzin Józefa i Bronisława, przez Morze Czarne, Chiny do Japonii i na Sachalin. A później, tak jak Bronisław Piłsudski, przez Stany Zjednoczone planowała wrócić do Polski. Wyprawa została przerwana w Chinach.

Japońska pamięć o Piłsudskim 

 Rozpoznawanie postaci Bronisława Piłsudskiego rozpoczęło się wiele lat temu, podczas moich studiów. Gdy studiowaliśmy historię stosunków polsko-japońskich, jego nazwisko często pojawiało się w materiałach. Wśród nich była również informacja tym, że o Bronisławie uczą się dzieci w japońskich szkołach. Informacje o jego postaci i dokonaniach, do tej pory znajdują się podręcznikach szkoły podstawowej – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Jadwiga Rodowicz-Czechowska, japonistka, była ambasador Polski w Japonii, która osobiście znała Kimurę.  Dopiero kiedy pojechałam do Japonii, w późnych latach 80., spotkałam wybitnego badacza, z jego ust również usłyszałam o wadze tej postaci dla kultury  dodała. 

Posłuchaj

50:33
Bronisław Piłsudski – wybitny badacz kultury Ajnów (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Etnograf samouk

Przywołując postać Kimury Kazuyasu, trzeba powołać się na dziadka Bronisława. Był niepokorną i awangardową postacią jak na swoje czasy. Jako samouk, dopracował się aparatu badawczego etnologia i etnografa. Jego materiały były wykorzystywane przez naukowców, którzy opracowywali je w kilku językach. To były bardzo cenne informacje, z punktu widzenia zarówno tradycji, jak i kultury. Wśród nich znalazły się między innymi pieśni – podsumował Waldemar Czechowski, reżyser filmu dokumentalnego "Piłsudski Bronisław – zesłaniec, etnograf, bohater".

Bronisław Piłsudski – od zesłańca do etnografa / Instytut Polonika

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadził: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Dana Onyszkiewicz (prawnuczka Józefa Piłsudskiego, antropolog), Jadwiga Rodowicz-Czechowska (japonistka, była ambasador Polski w Japonii), Waldemar Czechowski, reżyser filmu dokumentalnego "Piłsudski Bronisław – zesłaniec, etnograf, bohater"
Data emisji: 20.12.2022
Godzina emisji: 21.10

pr/zch

Polecane