Teatralne remanenty i zaszyfrowane tajemnice w "Trójce pod Księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatralne remanenty i zaszyfrowane tajemnice w "Trójce pod Księżycem"
Wejście do Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Relacja z Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie, omówienie tegorocznych premier Teatru Telewizji oraz wizyta w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu – tego wszystkiego mogli się spodziewać słuchacze najbliższego wydania "Trójki pod Księżycem".

Dobiega końca XV Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie. Kto otrzymał Grand Prix od międzynarodowego jury? O kim było najgłośniej? Który spektakl wzbudził największe kontrowersje? Tego dowiedzieliśmy się od dyrektora festiwalu Bartosza Szydłowskiego, z którym połączyliśmy się w tym wydaniu "Trójki pod Księżycem". Można było się spodziewać kontrowersji, gdyż wybrane przez selekcjonerów spektakle korespondowały z hasłem tegorocznego festiwalu, które brzmiało "Polskie tabu".

Porozmawialiśmy również z wicedyrektorem Teatru Powszechnego w Warszawie, którego zespół został nagrodzony za zbiorową kreację w "Imagine" Krystiana Lupy.

Natomiast w Teatrze Telewizji wśród premier dominowały te zainspirowane Rokiem Romantyzmu Polskiego. Trzy spektakle, zrealizowane w różnych stylach i konwencjach, to: "Rewolwer" Aleksandra Fredry, "Kordian" Juliusza Słowackiego oraz "Konrad Wallenrod" wg Adama Mickiewicza. W TVP Kultura odbyła się też premiera telewizyjnej wersji "Ballad i romansów" Teatru Wierszalin w Supraślu.

Naszym gościem był adaptator oraz reżyser Jerzy Machowski. Nie przepisał on "Konrada Wallenroda", lecz zaadaptował tekst powieści poetyckiej do warunków telewizyjnego teatru w klasycznej wersji, czyli takiego, który realizowany jest w studiu telewizyjnym w umownej scenografii.

Jerzy Machowski jest laureatem Nagrody Teatru Polskiego Radia Don Kichot za debiut reżyserski w 2018 roku. Od tamtego czasu specjalizuje się w repertuarze romantycznym. Adaptacja utworu Mickiewicza to z kolei jego debiut w TVP. Porozmawialiśmy o tym, jaką metodę obrał twórca, realizując spektakl na podstawie "Konrada Wallenroda". Zapytaliśmy o trudności w przedstawianiu w teatrze literatury romantycznej oraz o to, czym jest dzisiaj dla nas romantyzm.

31 grudnia minie 90. rocznica pierwszego odczytania przez polskich matematyków – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego – informacji przesłanych przez niemiecką elektromechaniczną maszynę szyfrującą "Enigma". Połączyliśmy się z tworzącą teatr dokumentalny Ewą Kaczmarek-Domagalską, która w trakcie rezydencji w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu napisała scenariusz oraz przedstawiła go podczas czytania performatywnego w ubiegły weekend.

Jest to historia mniej znanego kryptologa, konstruktora maszyn szyfrujących, ale także uczestnika powstania wielkopolskiego – Antoniego Pallutha. Tym samym zaczynamy naszą "przygodę" z istniejącym od niedawna poznańskim muzeum, którego historia jest równie interesująca, jak bogaty życiorys bohatera sztuki dokumentalnej naszego gościa, noszącej elektryzujący tytuł "Radiota".


Posłuchaj

1:53:57
Podsumowania 2022 (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 16.12.2022
Godzina emisji: 0.05

pr


Polecane