Ustawa budżetowa. Wiceszef MEiN: zakłada rekordowe środki na subwencje oświatową

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ustawa budżetowa. Wiceszef MEiN: zakłada rekordowe środki na subwencje oświatową
Dariusz PiontkowskiFoto: Trójka

- Ustawa budżetowa zakłada wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej, czyli także u nauczycieli, od stycznia o 7,8 proc. - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Według przyjętej w czwartek przez Sejm ustawy budżetowej wydatki budżetu wyniosą w przyszłym roku 672,7 mld zł, dochody 604,7 mld zł, a deficyt budżetu nie może być większy niż 68 mld zł. Wskaźnik waloryzacji wynagrodzeń w sferze budżetowej określono na 7,8 proc., a świadczeń emerytalno-rentowych na 13,8 proc. 

Wzrost pensji nauczycieli

Dariusz Piontkowski podkreślił na antenie Polskiego Radia, że przewidziane środki na oświatę w najbliższym roku, są rekordowe. - Ogromne środki zostaną przeznaczone na tzw. subwencję oświatową. Do samorządów trafi ponad 64 mld zł. To o ponad 10 mld zł więcej niż w 2022 r. i o 20 mld więcej niż w 2016 roku - powiedział.

- Większe środki przekazane samorządom na szkoły, powinny odbić się w pensjach nauczycieli. Ustawa budżetowa zakłada wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej, czyli także u nauczycieli, od stycznia o 7,8 proc. - dodał.

Wiceminister powiedział, że resort konsekwentnie zwiększa pensje dla nauczycieli. - Związkowcy chcieliby znacznie wyższych podwyżek. Przypomnę tylko, że w maju br. była podwyżka o 4,4 proc. Sumując to z podwyżką od stycznia przyszłego roku, będzie to zatem ponad 12 proc. Nadal jednak uważam, że trzeba pracować nad wzrostem pensji nauczycieli - powiedział.

Posłuchaj

9:24
Dariusz Piontkowski m.in. o środkach na oświatę (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzący: Bartłomiej Graczak
Gość: Dariusz Piontkowski (wiceminister edukacji i nauki)
Data emisji: 15.12.2022
Godzina emisji: 18.10

dz

Polecane