Palić śmieci z korzyścią dla środowiska? Krosno chce udowodnić, że można

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Palić śmieci z korzyścią dla środowiska? Krosno chce udowodnić, że można
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MOHAMED ABDULRAHEEM/Shutterstock.com

Odpady takie jak kolorowy papier, pozostałości po odpadach wielkogabarytowych, resztki biologiczne czy nawet niepodlegający recyklingowi plastik będą spalane w nowoczesnej spalarni, która powstanie w Krośnie. To tak naprawdę nowy blok energetyczny w miejscowej ciepłowni, który w ten sposób będzie wytwarzał energię cieplną i elektryczną. Czysto i ekologicznie.

  • Inwestycja ma kosztować ponad 135 mln złotych i zostanie ukończona we wrześniu 2024 roku
  • Budowa tej spalarni ma Krosnu pomóc odejść od używania węgla w miejskiej elektrociepłowni

Spalać śmieci, odejść od węgla

– Rozwiązujemy problem pozostałości po sortowaniu śmieci, które dzisiaj musimy wozić do odległych instalacji, co jest bardzo kosztowne. Te właśnie pozostałości będą wykorzystane jako paliwo naszej spalarni. Mamy obecnie kryzys energetyczny i gdyby dzisiaj ta instalacja pracowała, skutki tego kryzysu dla mieszkańców byłyby zdecydowanie mniejsze – tłumaczy Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, który jest inwestorem budowy.

W nowoczesnej spalarni będzie spalany m.in. papier, tektura, odpady roślinne, pozostałości po odpadach wielkogabarytowych: drewno rozdrobnione, meble, szafy, a nawet pozostałości plastiku, które nie będą możliwe do zagospodarowania. Dzięki temu powstanie kompleksowy system zagospodarowania odpadów obejmujący Krosno i 27 okolicznych gmin, czyli ok. 300 tys. mieszkańców. – W przyszłości będziemy pozyskiwać ponad 50 procent energii z odpadów, a docelowo chcemy odejść od spalania węgla w elektrociepłowni – zapewnia dyr. Fic.

Działać wspólnie i racjonalnie

– To wzór, jak należy wspólnie działać i nie ustawać w dążeniach do tego, żeby gospodarka zasługiwała na miano racjonalnej. Ludzie często się tego obawiają, jednak ustalenia polskich naukowców i przykłady z Zachodu wskazują, że są to instalacje całkowicie bezpieczne dla ludzi i przyjazne dla środowiska, które z pożytkiem wykorzystują to, co nie nadaje się do recyklingu – wskazuje Dominik Bąk, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansowuje tę inwestycję.

Przeczytaj także 


Posłuchaj

4:00
Nowoczesna spalarnia w Krośnie będzie produkować ciepło i prąd z odpadów nie podlegających recyklingowi (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Janusz Jaracz
Data emisji: 15.12.2022
Godzina emisji: 10.39

pr/kor

Polecane