Od tkaniny artystycznej do rzeźby. Wspomnienia Magdaleny Abakanowicz
Była jedną z najbardziej znanych na świecie polskich artystek w czasach PRL. Samodzielnie dokonała "podboju" zachodnich i amerykańskich galerii. W "Trójce pod księżycem" Monika Małkowska i jej goście przybliżyli postać Magdaleny Abakanowicz.
Magdalena Abakanowicz przy swojej rzeźbie "Ptak" . Wystawa "Kakadu - moja miłość" w twórczości przyjaciół Andrzeja Wawrzyniaka .
Foto: Andrzej Rybczyński/PAP
Co ważniejsze, Magdalena Abakanowicz sama pokonała dystans od tkaniny artystycznej (płaskiej, wieszanej na ścianie) do rzeźby; od pojedynczo funkcjonującego obiektu do układów przestrzennych, współgrających z krajobrazem bądź zabudowaniami. Do 21 maja 2023 roku w londyńskiej Tate Modern można oglądać abakany i rysunki artystki.
Co motywowało Abakanowicz do podejmowania tak nietypowych dla jej pokolenia działań? Jak udało jej się osiągnąć światowy sukces? Czym spowodowana była kilkuletnia nieobecność artystki na wystawach w kraju?
Gośćmi audycji byli: profesor Iwona Szmelter z Międzykatedralnej Pracowni Ochrony i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej (ASP w Warszawie), oraz doktor Mariusz Klarecki i Katarzyna Rogalska – kuratorzy wystawy "Abakanowicz. Konfrontacje" w Zamku Królewskim w Warszawie.
Niezwykłość dzieł Magdaleny Abakanowicz opierała się na założeniu bezpośredniego kontaktu widza z pracami. Swoje wystawy w galeriach artystka komponowała tak, aby widzowie musieli się materialnie stykać z abakanami, przeciskać się między nimi, czuć ich siłę i wielkość, zapach, kształt i fakturę.
***
Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 15.12.2022
Godzina emisji: 0.05
mm/zch/kor