Klasyczna komedia Moliera wciąż aktualna po 250 latach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Klasyczna komedia Moliera wciąż aktualna po 250 latach
Teatr Narodowy "Mizantrop", reż. Jan EnglertFoto: mat. prasowe/Marta Ankiersztejn

W warszawskim Teatrze Narodowym Jan Englert wyreżyserował Molierowskiego "Mizantropa". Powrócił w ten sposób do tego autora po przeszło 20 latach przerwy. Jak dzisiaj można odczytać klasyczną sztukę francuskiego komediopisarza?

  • "Mizantrop", napisany przez Moliera w 1666 roku, jest uznawany za jedną z najlepszych sztuk w jego dorobku.
  • Najnowszą wersję "Mizantropa" w Teatrze Narodowym wyreżyserował Jan Englert, dyrektor artystyczny teatru.

Klasyka pasuje do każdych czasów

– Klasyka właśnie dlatego jest klasyką, że zawsze, niezależnie od czasów, kiedy się ją czyta i wystawia, jest aktualna. I z własnego doświadczenia, z własnej perspektywy widzę, że nic więcej nie zostało powiedziane – mówi Przemysław Stippa, aktor, który gra jedną z głównych ról w "Mizantropie", wyreżyserowanym w Teatrze Narodowym przez Jana Englerta. – Dlatego warto od czasu do czasu zaglądać do tych tekstów, by przekonać się, że nic nigdy się nie zmienia. Mechanizmy są stałe, ewentualnie zmienia się scenografia – tłumaczy.

– A dzieje się tak, ponieważ nie wyciągamy wniosków. Otaczamy się różnymi zabawkami, różnymi nowinkami technologicznymi, ale mechanizmy, które rządzą człowiekiem, są niezmienne. Niestety – dodaje.

Teatr – lustro poznania samego siebie

– Cudownie by było, gdybyśmy założyli, że w nowym roku dowiemy się czegoś więcej o sobie albo lepiej się sobie przyjrzymy. I myślę, że najlepszym zwierciadłem, które może nam pomóc w tej sytuacji, jest właśnie teatr – wskazuje Trójkowy gość. – To sytuacja, w której spotykamy się na żywym planie, z dobrym tekstem. Na dodatek pisanym mową wiązaną, co jest coraz rzadsze w teatrze, a okazuje się wehikułem, który pomaga zrozumieć, a nie utrudnia zrozumienia sztuki. To jest przyjemny wieczór w teatrze z receptą na przyszłość – zapewnia.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:10
"Mizantrop" w warszawskim Teatrze Narodowym (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Przemysław Stippa (aktor)
Data emisji: 14.12.2022
Godzina emisji: 14.38

pr/kor

Polecane