Zatrzymać ciepło w budynku. Fizycy PAN opracowali specjalne powłoki termoizolacyjne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zatrzymać ciepło w budynku. Fizycy PAN opracowali specjalne powłoki termoizolacyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ray Bond

Fizycy z Polskiej Akademii Nauk znaleźli sposób na to, jak zmniejszyć ucieczkę ciepła przez szyby. Przez okna może uciekać nawet 10-50 proc. energii z ogrzewania mieszkań. Z tego powodu naukowcy opracowali sposób na produkcję powłoki termoizolacyjnej do szyb, która zatrzymuje promieniowanie podczerwone. Dzięki temu można zmniejszyć straty ciepła zimą oraz utrzymać niższą temperaturę w mieszkaniu latem. 

Opracowane przez fizyków PAN powłoki termoizolacyjne są bardzo cienką, mierzącą kilkaset nanometrów, przezroczystą warstwą. Produkuje się je z warstwy tlenku cynku domieszkowanej glinem, więc są nieszkodliwe dla ludzi. Powłoka może być nakładana zarówno bezpośrednio na szybę, jak i na przyklejane na szyby folie. – Jest to więc rozwiązanie adekwatne zarówno w stosunku do nowych okien, jak i tych zamontowanych już w mieszkaniach – wyjaśnia prof. Bartłomiej Witkowski z Instytutu Fizyki PAN.

Wynalazek polskich naukowców zatrzymuje ucieczkę ciepła z mieszkania poprzez blokowanie promieniowania podczerwonego. – Wszystko, co ma skończoną temperaturę, promieniuje. Nasze ciało, nasze kaloryfery, i oczywiście Słońce, które ma na tyle wysoką temperaturę, że promieniuje światłem widzialnym. Natomiast temperatura, którą my lubimy, czyli dwadzieścia parę stopni, to jest maksimum promieniowania w około 10 mikrometrach. Ale ono jest dosyć szerokie i dociera do zakresu 2-5 mikrometrów, w którym nasze szyby i nasza atmosfera jest przezroczysta. I właśnie tym kanałem ucieka nam ciepło – tłumaczy fizyk. – Nasza powłoka blokuje właśnie ten kanał. Z kolei latem działa dokładnie ten sam mechanizm: blokujemy wpadanie ciepła słonecznego do naszych mieszkań – zaznacza naukowiec.

Dobry standard

Jak zaznacza prof. Bartłomiej Witkowski, powłoki są przeznaczone dla mieszkań w dobrym standardzie. – Jeżeli ktoś ma nieocieplony budynek, kiepsko zamontowane okna lub okna słabej jakości, to ta powłoka za wiele nie pomoże. Natomiast jeśli ktoś ma dobrze ocieplony budynek, dobre okna i dobrze zrobiony dach, to wtedy ten czynnik promieniowania zaczyna być istotny – mówi fizyk PAN.

Warstwę powłoki nakłada się za pomocą nanotechnologii. Wykonuje się to fabrycznie, podczas produkcji okien. Jak to jednak zrobić w przypadku szyb, które są już zamontowane? – Jedna z alternatywnych technologii przewiduje nakładanie powłoki na folię, a potem nakładanie tej folii, już z powłoką, na okna – wyjaśnia prof. Bartłomiej Witkowski i dodaje, że nie jest jeszcze znany koszt produkcji powłoki. – Będzie on uzależniony od tego, jak duża będzie produkcja. Im większe generatory, które produkują takie powłoki, tym cena będzie niższa. Kierowaliśmy się tym, żeby być w podobnej cenie jak zachodnie komercyjny powłoki. Na rynku są podobne rozwiązania, które pomimo dobrych parametrów mają kiepską trwałość. I nasz wysiłek polegał na tym, żeby opracować powłoki o podobnych właściwościach, które będą utrzymywać parametry przez długie lata – wyjaśnia gość Programu 3 Polskiego Radia.

Posłuchaj

6:40
Zatrzymać ciepło w budynku. Fizycy PAN opracowali specjalne powłoki termoizolacyjne (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Trójka przed południem
Prowadzący: Witold Lazar
Gość: prof. Bartłomiej Witkowski (Instytut Fizyki PAN)
Data emisji: 14.12.2022
Godziny emisji: 11.42

qch/kor

Polecane