Ponowny podbój Księżyca. O misjach Artemis i Hakuto-R

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ponowny podbój Księżyca. O misjach Artemis i Hakuto-R
Inżynierowie NASA (L) przeprowadzają inspekcję Kapsuły Orion na pokładzie U.S.S. Portland dzień po wodowaniu i po udanej misji księżycowej Artemis Foto: PAP/EPA/Mario Tama

Artemis I dobiegła już końca, rozpoczęła się zaś właśnie japońska misja księżycowa Hakuto-R. Obu wyprawom wyznaczono jeden cel – zbadać czy w przyszłości będzie możliwe wybudowanie bazy, która stanie się również hubem dla dalszej eksploracji kosmosu. Dla kilkuset, albo nawet kilku tysięcy, ludzi oznaczać będzie to życie na Księżycu. 

Zakończeniem misji Artemis I było udane lądowanie na Pacyfiku kapsuły Orion z trzema manekinami i dwoma pluszakami na pokładzie. "Pasażerowie" nie odnieśli obrażeń podczas podróży poza planetę, nie doszło również do awarii w trakcie lotu maszyny, co należy uznać za sukces. Celem misji było sprawdzenie m.in. poziomów promieniowania i wpływu na ciało człowieka czynników występujących w okolicach Księżyca. Zebrane dane będą teraz analizowane przez naukowców pracujących w programie Artemis.

Dodatkowym celem lotu było przetestowanie tzw. skip reentry. Co to oznacza? - Jest to takie "puszczanie kaczki" w wyższych warstwach atmosfery. Miało to być zrobione w przypadku misji Apollo, ale nie do końca to wyszło - wyjaśnia Kamil Muzyka z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego. – Chodzi o to, żeby nie było balistycznego spadania kapsuły. Dzięki temu ma ono być mniej karkołomne. I to się udało – dodaje ekspert.

Najczęściej czytane

Księżycowe górnictwo

Misja Artemis nie jest jedynym przedsięwzięciem nastawionym na ponowne odwiedziny Księżyca. Ostatnio, w ramach misji Hakuto-R, japoński startup wystrzelił w kosmos rakietę Falcon 9 konstrukcji SpaceX. Odpowiedzialna za misję firma ispace otrzymała dodatkowo zgodę od japońskiego rządu na poszukiwanie surowców kosmicznych i badania kompozycji gruntu księżycowego. – To jest de facto pierwszy przypadek, kiedy kraj dostał od państwa pozwolenie na takie operacje. Trzeba też pamiętać, że w związku z tym w Japonii powstało pierwsze na świecie ubezpieczenie od szkód księżycowych – opowiada Kamil Muzyka.

Lądownik Hakuto-R ma za zadanie dotrzeć na Księżyc. Statek bierze ze sobą specjalne urządzenia umożliwiające badanie powierzchni naturalnego satelity. - Lądownik zabiera ze sobą cubesata, który nie poleciał akurat w misji Artemis, oraz Rashida, czyli pierwszy łazik Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który ma badać plazmę gruntową na Księżycu. Hakuto wypuści też japońskiego cubesata, który miał być lądownikiem. Tyle że niestety jego silnik zawiódł, dlatego w tym przypadku nie będzie pozytywnego lądowania – wyjaśnia ekspert z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.

Posłuchaj

6:50
Ponowny podbój Księżyca. O misjach Artemis i HAKUTO-R (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Trójka przed południem
Prowadzący: Witold Lazar
Gość: Kamil Muzyka (Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne)
Data emisji: 13.12.2022
Godziny emisji: 11.32

qch/kor

Polecane