Jak zostać astronautą? Dr Sławosz Uznański o szansach na podróż w kosmos

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak zostać astronautą? Dr Sławosz Uznański o szansach na podróż w kosmos
stronauta Sławosz Uznański (L) i dziennikarka Urszula Kaczorowska (P) podczas wywiadu dla PAP. Sławosz Uznański został wybrany rezerwowym astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Polak ma szansę wziąć udział w misji kosmicznejFoto: PAP/Rafał Guz

Dr Sławosz Uznański, specjalista od elektroniki na co dzień pracujący w najbardziej prestiżowym laboratorium fizycznym na świecie, został członkiem ekipy Europejskiej Agencji Astronomicznej. Pokonał przy tym ponad 20 tysięcy kandydatów i ma szanse na podróż w kosmos. Jakie będą jego pierwsze zadania w kosmosie i jak wygląda droga do bycia astronautą?

Podstawową czynnością, jaką muszą wykonać wszyscy chętni na podróż w kosmos, jest złożenie aplikacji o przyjęcie do programu selekcji astronautów. Na swoją szansę dr Sławosz Uznański, jak sam mówi, czekał długo. W międzyczasie budował swoją karierę inżynierską, skupiając się na technologiach kosmicznych. Na co dzień naukowiec pracuje przy Wielkim Zderzaczu Hadronów– W naszym centrum kontroli są dwie pozycje. Jest pozycja operatora i głównego inżyniera zarządzającego tym, co dzieje się codziennie z akceleratorem. Byłem odpowiedzialny za nasz akcelerator i za dostarczenie kolizji do eksperymentów. Finalnie te kolizje są wysyłane do wielu instytutów naukowych na świecie, gdzie rzesze fizyków analizują te dane – opowiada dr Sławosz Uznański w rozmowie z Przemysławem Lisem. – Jest to dużo cyferek, generujemy dużo danych. Oczywiście chcemy maksymalizować te dane, aby była największa możliwość odkrywania nowych zjawisk fizycznych w fizyce wysokich energii – dodaje astronauta i naukowiec.

Niedawno dr Uznański został wybrany do grupy rezerwowej korpusu astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. – Jako astronauta rezerwowy mamy cztery aspekty, w których będziemy brali udział – mówi naukowiec. – Pierwszym są coroczne, okresowe testy medyczne, aby utrzymać sprawność do lotu. Drugim jest szkolenie, ale ESA musi jeszcze doprecyzować, co to znaczy. (...) Trzeci aspekt to ta część, która sprawia mi ogromną przyjemność, czyli mówienie o zastosowaniach technologii kosmicznej i nauki o kosmosie. I w ramach czwartego aspektu, będąc również ambasadorem ESA, staram się pomagać w budowaniu relacji między Polską i Agencją Kosmiczną, jak również pośredniczę w przekazywaniu pewnych informacji i pokazywaniu obecności ESY i technologii kosmicznych w Polsce – wyjaśnia rozmówca Przemysława Lisa.

Najczęściej czytane

Podróż poza Ziemię

Czym może się zajmować w kosmosie dr Uznański? – Mógłbym odpowiedzieć z dwóch stron. Z jednej strony jestem przyzwyczajony do zajmowania się i operowania dużymi instrumentami naukowymi, jak Wielki Zderzacz Hadronów. I Międzynarodowa Stacja Kosmiczna również jest takim instrumentem naukowym. Oczywiście systemy podtrzymania życia czy kontroli trajektorii i wysokości to inne rozwiązania, natomiast całe moje doświadczenie inżynierskie byłoby tu pomocne. Drugi aspekt mojego doświadczenia jest związany z przestrzenią kosmiczną i promieniowaniem kosmicznym, słonecznym i tym, co się dzieje wokół planety. Będąc specjalistą z tej dziedziny, jestem w stanie przewidzieć pewne problemy, które mogą wystąpić. W związku z tym byłbym w stanie brać udział w eksperymentach i pomagać w operowaniu statkiem kosmicznym, stacją kosmiczną lub będąc na powierzchni Księżyca – opowiada dr Sławosz Uznański.

– Jeszcze nie poleciałem w przestrzeń kosmiczną, więc to marzenie wciąż jest do spełnienia. Natomiast jestem dumny z tego, że dotarłem do finału i zostałem wyselekcjonowany jako rezerwowy astronauta. Myślę, że zaczyna się ciekawy okres w moim życiu. Mam nadzieję, że zostanę przypisany do misji i będę miał możliwość polecenia, jak również nauczenia się całej strony podczas misji astronautów – mówi naukowiec.

Posłuchaj

9:47
Jak zostać astronautą? Dr Sławosz Uznański o szansach na podróż w kosmos (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Trójka przed południem
Prowadzący: Witold Lazar
Rozmawiał: Przemysław Lis
Data emisji: 13.12.2022
Godziny emisji: 10.34

qch/kor

Polecane