Niemieckie patrioty w Polsce. Wojciech Skurkiewicz: będą rozmieszczone na Lubelszczyźnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niemieckie patrioty w Polsce. Wojciech Skurkiewicz: będą rozmieszczone na Lubelszczyźnie
Wojciech Skurkiewicz Foto: Polskie Radio

– Dla nas kluczowym elementem jest to, żeby baterie Patriot były wpięte w ogólny system obrony wschodniej flanki NATO, który zarządzany jest przez Polskę – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Po spotkaniu z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w Berlinie prezydent Andrzej Duda powiedział, że "decyzję o wysłaniu do Polski niemieckich baterii Patriot odbieramy jako bardzo ważny gest sojuszniczy w ramach NATO i w relacjach pomiędzy narodem polskim i niemieckim". O tym, gdzie zostaną rozmieszczone rakiety, mówił w Polskim Radiu Wojciech Skurkiewicz.

Lokalizacja baterii Patriot

Wiceminister obrony narodowej, zapytany o to, gdzie zostaną umieszczone systemy podarowane przez Niemców, powiedział, że zdecydują o tym polscy i niemieccy wojskowi. – Miejsce dyslokacji patriotów zostanie wyłonione podczas spotkania polskich wojskowych i zespołu rozpoznawczego, który przyjedzie do nas z Niemiec. Jak zapewniał pan premier Błaszczak, to woj. lubelskie będzie obszarem, na którym zostaną rozmieszczone patrioty – powiedział.

– Dla nas kluczowym elementem jest to, żeby baterie Patriot były wpięte w ogólny system obrony wschodniej flanki NATO, który zarządzany jest przez Polskę – dodał.

Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że decyzja o rozmieszczeniu systemu w Polsce jest ostateczna. – Z punktu widzenia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO optymalnym rozwiązaniem byłoby, żeby patrioty były na zachodniej Ukrainie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że decyzja Niemców jest jednoznaczna – powiedział.

Posłuchaj

10:31
Wojciech Skurkiewicz m.in. o bateriach Patriot (Trójkowy Komentarz Dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

*** 

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzący: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony narodowej)
Data emisji: 12.12.2022
Godzina emisji: 18.10

dz/kor

Polecane