Poznajemy tajemnice świata. Wojciech Mikołuszko gościem Trójki
Człowiek uczy się przez całe życie, a zdobywaniu wiedzy towarzyszą rozmaite pytania. Co to jest nic? Skąd wiemy, że faktycznie istniejemy? Po co wymyślono czas? Między innymi na te pytania odpowiadał w "Zagadkowej niedzieli" Wojciech Mikołuszko, popularyzator nauki i autor książki "Wielkie pytania małych ludzi".
Jak wygląda nic? Dlaczego ludzie nie mają skrzydeł?
Foto: Shutterstock/Sharomka
Często mówimy, że nic nie widzimy bądź nic nie słyszymy. Możemy też stwierdzić, że nic się nie dzieje, albo nic nie dostaliśmy. Jak jednak wygląda to "nic"? – Trudno jest tak naukowo określić, czym jest "nic". Tak naprawdę w "nic" jest najniższa możliwa temperatura, bo temperatura to ruch cząsteczek, których przecież w "nic" nie ma. Do tego nie ma tam światła, bo światło to są fale, których tam nie ma. Nic nie pachnie, a jak się tam zagląda, to nic nie widać – mówi Wojciech Mikołuszko. – Problem polega na tym, że gdy robiono badania, by sprawdzić, jak wygląda "nic", to w całkowitej nicości coś się pojawiało. Pojedyncze cząsteczki i fale pojawiały się i znikały, udało się też wydobyć pojedyncze fale świetlne z całkowitej próżni. Jest to więc zagadka, której jeszcze nikt nie rozwiązał. Można też uznać, że całkowite "nic" nie istnieje – mówi popularyzator nauki.
Czym jest czas?
Wiele rzeczy w naszym życiu jest związanych z czasem. Pewne czynności na przykład wykonujemy o określonej porze. Po co jednak wymyślono czas? I czy w ogóle go wymyślono? – Cały nasz świat ma cztery wymiary: szerokość, wysokość, długość i czas. I czas to jedyny wymiar, który przebiega tylko w jedną stronę. Bo długość, wysokość i szerokość mogą przebiegać na przykład w górę, dół, lewo i prawo. A czasu nigdy nie można cofnąć. Natomiast miał on początek, kiedy powstał wszechświat 14,5 miliarda lat temu. Wtedy była niezwykle gęsta materia, w której nie wiadomo co się działo. Była tak zwana osobliwość, gdzie załamują się prawa fizyki. Prawdopodobnie wtedy jeszcze czasu nie było; dopiero w pewnym momencie, jak ta osobliwość zaczęła się rozszerzać, powstał czas i nigdy się nie cofnął – tłumaczy gość "Zagadkowej niedzieli".
***
Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Wojciech Mikołuszko (popularyzator nauki, autor książki "Wielkie pytania małych ludzi")
Data emisji: 11.12.2022
Godzina emisji: 9.08
qch/kor