"Siła kobiet". Reportaż o powrocie do źródeł i ucieczce od rutyny [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Siła kobiet". Reportaż o powrocie do źródeł i ucieczce od rutyny [POSŁUCHAJ]
Chyża, czyli tradycyjna łemkowska chataFoto: Shutterstock/iwciagr

Przyjechały do Beskidu Niskiego z dużych miast i odkrywają uroki życia na wsi. W codzienności towarzyszą im pieśni dawnej Łemkowszczyzny. Mowa o kobietach z grupy śpiewaczej RUTY UWITE, o których opowiada reportaż Moniki Chrobak pt. "Siła kobiet".

RUTY UWITE w większości tworzą Polki. Prowadzi je łemkowska pieśniarka Julia Doszna, która przybliża im stare tradycje wokalne. Panie osiedliły się w regionie, aby rozpocząć życie na nowo, z dala od cywilizacji. Pochodzą m.in. z Krakowa, Warszawy. Wrocławia czy ze Śląska. Dla niektórych jest to ucieczka od wielkiego miasta i rutyny, dla innych przeprowadzka do Beskidu Niskiego stanowi spełnienie marzeń. Jak mówią, to jedna z największych przygód w ich życiu. – Jest inne tempo życia niż w mieście, tutaj czujemy się mniej samotnie, relacje między ludźmi są bliższe  przyznają. 

Łemkini Julia Doszna przez wiele lat związana była z zespołem Łemkowyna, w którym występowała na scenie w Polsce, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Jej przejmujący głos można usłyszeć między innymi w filmie Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna".  W Beskidzie Niskim się wychowałam, tutaj poznawałam życie, ludzi, przyrodę. (...) Dane mi było zebrać te pieśni i myślę, że przyszedł czas dzielić się nimi. A że znalazły się dziewczyny, które chętnie nawiązały ze mną przyjazną relację, stworzyłyśmy grupę śpiewaczą i przybliżam im poprzez śpiew kulturę Łemków  mówi Julia Doszna.

Ruty Uwite - Oj na Jana/ Ой на Яна/Ruty Uwite

Posłuchaj

26:51
"Siła kobiet". Reportaż Moniki Chrobak (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Siła kobiet"
Autorka reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 12.12.2022
Godzina emisji: 22.10

qch/kor

Polecane