Marcin Pospieszalski: cieszę się, jak mogę się dzielić muzyką

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marcin Pospieszalski: cieszę się, jak mogę się dzielić muzyką
29. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu Mateo Pospieszalski Project n/z Mateusz Pospieszalski (L) i Marcin Pospieszalski Foto: Wojtek Wilczynski / Forum

– W pewnym momencie poczułem, że mam dużo muzyki w sobie i mogę się nią dzielić. Muzyka to jest to, co mi towarzyszy, przychodzi nie tyle z łatwością, co z przyjemnością. Nie wszystko przychodziło z łatwością. Nie zostałem na przykład skrzypkiem, bo to wymaga gigantycznej pracy – przyznaje Marcin Pospieszalski. 

Artysta przyznaje, że muzyka była obecna w jego życiu od najmłodszych lat. – Potem przyszło zapotrzebowanie na komponowanie, aranżowanie. Nie wszystkie próby były udane, niektóre są takie, że na całe szczęście nie funkcjonują w obiegu – mówi multiinstrumentalista, odnosząc się krytycznie do części swoich prac.

Ważne nie tylko to, co spektakularne

Marcin Pospieszalski nominowany był w tym roku do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka. W uzasadnieniu nominacji czytamy, że w "istotny sposób angażuje się w propagowanie dziedzictwa muzyki tradycyjnej. Inicjuje projekty koncertowe, nagraniowe i warsztatowe, które odwołują się do ludowej spuścizny muzycznej. Ponadto umiejętnie łączy świat jazzu i muzyki rockowej z idiomami polskiej muzyki tradycyjnej". 

 Przeczytaj także:

Odnosząc się do tego wyróżnienia, rozmówca Agnieszki Trzeciakiewicz zwrócił uwagę, że jury doceniło jego działalność, która dzieje się z dala od świateł jupiterów czy uwagi mediów. – [Nominacja - przyp .red.] to bardzo miła informacja, o tym, że to, co się robi w zaciszu, w ukryciu, może być zauważone. W uzasadnieniu są wymienione moje działania poza strefą medialną: warsztaty, promowanie muzyki źródłowej. To wszystko się dzieje w bezpośrednich spotkaniach z młodymi ludźmi, a także starymi mistrzami, z którymi miałem przyjemność pracować – podkreśla. 


Posłuchaj

1:24:24
Marcin Pospieszalski: róbmy swoje. Rzeczy nie muszą być głośne, aby były piękne i ważne (Muzyczne rozmowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Album Pospieszalscy "Wierszem"

Marcin Pospieszalski, wraz z żoną Lidią, opowiadał o pracy nad najnowszym rodzinnym albumem Pospieszalscy "Wierszem". Z poezji Norwida, Baczyńskiego, Leśmiana, Szelburg-Zarembiny, Iłłakowiczówny, Stachury, Marka Grechuty, twórców ludowych, a także współczesnych autorów Pospieszalscy wybrali kilka tekstów, zawierających bardzo polską nutę. Inspirowani poezją zaopatrzyli wiersze we własne kompozycje, ale też sięgnęli do muzyki Chopina, tematów ludowych, piosenek Niemena i Grechuty, nadając kompozycjom formy od klasycznych orkiestracji do jazzowych i rockowych brzmień. Jest też miejsce na improwizacje, oberki, mazurki, polki i transowe szaleństwo. 

POSPIESZALSCY WIERSZEM making of/JP Media


***

Tytuł audycji: Muzyczne rozmowy
Prowadzący: Agnieszka Trzeciakiewicz
Data emisji: 11.12.2022
Godzina emisji: 6.20

gs/kor

Polecane