Zdjęcia, które zapadają w pamięć. Krzysztof Werema o fotografowaniu afrykańskich plemion

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zdjęcia, które zapadają w pamięć. Krzysztof Werema o fotografowaniu afrykańskich plemion
Co jest ważne przy robieniu dobrych zdjęć?Foto: Aris-Tect Group/Shutterstock

Codzienne na świecie powstają miliony fotografii. Dzięki zamontowanym w naszych telefonach aparatom zdjęcie może zrobić każdy z nas. Dobra fotografia przykuwa naszą uwagę. Jak wykonać zdjęcie, które zapadnie w pamięć? Opowiedział o tym Krzysztof Werema, który od dziesięciu lat fotografuje życie codzienne afrykańskich plemion.

O tym, że nad dobrym zdjęciem trzeba pomyśleć, a w dodatku znaleźć miejsce, ludzi i temat, doskonale wie fotograf Krzysztof Werema, który dokumentuje codzienne życie plemion Sudanu. Gość Programu 3 Polskiego Radia jest archeologiem, fotografem oraz podróżnikiem. Jego przygoda z Afryką rozpoczęła się dekadę temu. – Afryka pojawiła się u mnie przypadkiem. Zadzwoniła do mnie moja koleżanka, Kamila. Dostałem telefon z Afryki, a to było wówczas ciekawe ze względu na dużo prób oszustw. (...) Poleciałem do niej, do Południowej Afryki, stamtąd udaliśmy się do stolicy Namibii. Przez trzy tygodnie jeździliśmy w najdziksze zakątki tego kraju. Gdy już tam byłem, to Afryka mnie pochłonęła i wiedziałem, że będę tam wracał – opowiada fotograf. – Sudan jest teraz następną częścią, kontynuacją tej drogi. Od dziesięciu lat fotografuję ginące plemiona w Afryce – mówi Krzysztof Werema.

Autentyczność w fotografii

Gość Programu 3 Polskiego Radia zdołał się zbliżyć z aparatem do plemion, do których wielu innym osobom nie udało się dostać. Jak mówi Krzysztof Werema, ważne jest wtopienie się w środowisko, które chcemy uchwycić na fotografii. – Myślę, że jeżeli ktoś wtapia się w to środowisko, stara się być niezauważony, to jest łatwiej patrzeć na takie organiczne zachowania. I to najbardziej lubię. Inaczej wygląda portret zrobiony komuś, kiedy ktoś ci ufa, a inaczej, jeśli ktoś podejdzie i chciałby na siłę kogoś sfotografować – mówi artysta. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

46:56
Jak zrobić zdjęcie, które zapadnie w pamięć? Opowiada Krzysztof Werema
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: 
Redbad Klynstra–Komarnicki
Gość: 
Krzysztof Werema (archeolog, fotograf, podróżnik)
Data emisji: 
11.12.2022
Godzina emisji: 
14.09

qch/kor

Polecane