Andrzej Pągowski: mam swoje trzy sposoby dochodzenia do pomysłu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Andrzej Pągowski należy do światowej elity artystycznej. Pracował dla Kurosawy, Felliniego, Scorsese i Bergmana, ale także dla Kieślowskiego, Wajdy, a ostatnio dla Smarzowskiego. Jego prace znajdują się w muzeach sztuki nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco. W audycji "W antrakcie" opowiedział o tym, jak szuka inspiracji do tworzenia kolejnych dzieł. 

– Przy prawie dwóch tysiącach plakatów, jakie zrobiłam, niektóre rzeczy umykają. Niedawno miałem sytuację, w której dostałem od fana zdjęcie plakatu, który wisi w jednym z muzeów. Patrzę i widzę, że mój. Ale na tym kończyła się moja pamięć. Bywają sytuacje fajne, to największa frajda. Mimo że tyle zrobiłem, niektóre prace odkrywam zupełnie na nowo. Pojawiają się plakaty, które gdzieś mi umknęły – mówił Andrzej Pągowski w Radiowej Trójce.

Zamknięcie treści teatralnej w plakacie 

– Do tego trzeba mieć talent. Z plakatem filmowym jest prościzna. Ogląda się film, człowiek się nakręci tym wszystkim, co widzi, porozmawia z reżyserem i w zasadzie można tworzyć. Mam swoje trzy sposoby dochodzenia do pomysłu. Po pierwsze oglądam film jako widz, żeby się wczuć. Potem oglądam go jako reżyser, czyli po prostu rozmawiam z twórcą. Po trzecie oglądam obraz jako grafik, czyli szukam anegdoty, pomysłu i sposobu połączenia tych wszystkich rzeczy – zaznaczył w audycji "W antrakcie". – Z plakatem teatralnym jest zupełnie inaczej. Dostaję tekst, a on nie mówi. Nie wiem jak będzie wyglądała scenografia czy kostiumy – dodał. 

Plakaty Pągowskiego 

Twórczość artysty podziwiać można między innymi w Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło jego "Uśmiech Wilka" wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Posłuchaj

49:35
Andrzej Pągowski: mam swoje trzy sposoby dochodzenia do pomysłu (W antrakcie/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji: 

  • "Zemsta" Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego Teatr Jaracza w Łodzi - pierwsza premiera nowego dyrektora tej sceny Michała Chorosińskiego;
  • "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Narodowym - czyli kolejna próba przeniesienia prozy Noblistki na scenę;
  • Wędrówki teatralne Malwiny – DEPRAWATOR – Teatr Polski w Warszawie.

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 10.12.2022
Godziny emisji: 12.07

zch

Polecane