Dzięki bieganiu jesteśmy młodsi i żyjemy dłużej. Dlaczego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzięki bieganiu jesteśmy młodsi i żyjemy dłużej. Dlaczego?
Aktywność fizyczna pozwala zachować sprawność i dłużej cieszyć się dobrym zdrowiemFoto: Shutterstock

Aktywność fizyczna pozwala zachować sprawność i dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem – tak przekonują eksperci i lekarze. W audycji "Biegam, bo lubię" doktor Urszula Zdanowicz opowiedziała o najnowszych wynikach badań. 

– Praca z 2018 roku pokazała, że całkowity czas życia może wydłużyć się o 25 procent u tych, którzy regularnie biegną. Okazuje się, że nie tylko wydłuża nam się życie, ale też poprawia się jego jakość. Powstała praca, która porównała jakość życia tych osób, które są aktywne, z tymi, które nie uprawiają sportów. Badani pochodzili z tej samej społeczności i mieli zapewnioną opiekę na podobnym poziomie. W grupie biegaczy pewne oznaki nieprawidłowości, takie jak utykanie, ból stawów i im podobne, miały miejsce średnio osiemnaście lat później  wyjaśniała w Trójce doktor Urszula Zdanowicz, ortopeda.

Czytaj także:

Aktywność fizyczna to dłuższe życie

 Powstały badania, które pokazują, że dzięki wprowadzeniu ruchu fizycznego zyskujemy trzy lata życia. Co więcej, to czas o znacznie większej jakości niż przeciętnie  podkreśliła ekspert.  Gdy oceniano osoby siedemdziesięcioletnie, które w swoim życiu regularnie biegały, ich wiek biologiczny szacowano nawet na o trzydzieści lat niższy, niż u ich niebiegających rówieśników. Gdybyśmy bieganie porównali z magiczną tabletką, powinna ona być najbardziej popularnym lekiem na świecie. Okazuje się, że bieganie pomaga na większość rzeczy. Dzięki aktywności żyjemy dłużej, lepiej oraz poprawiamy stan działania naszego układu immunologicznego. Mówimy tutaj oczywiście o średnim wysiłku fizycznym  podkreśliła ortopeda. 

Posłuchaj

3:21
Dzięki bieganiu jesteśmy młodsi i żyjemy dłużej. Dlaczego? (Biegam, bo lubię/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: 
Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 
08.12.2022
Godzina emisji: 
11.22

zch/kor

Polecane