Na ludowo i z Brodaczami – bożonarodzeniowy jarmark w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na ludowo i z Brodaczami – bożonarodzeniowy jarmark w Warszawie
Brodaczy ze Sławatycz trudno przeoczyć w tłumieFoto: Andrzej Sidor / Forum

Zbudować "świat" z opłatka, zagrać w grę o tradycyjnych zabawkach ludowych oraz przyjąć życzenia świąteczne od Brodaczy ze Sławatycz – tego wszystkiego będzie można doświadczyć podczas tegorocznego jarmarku bożonarodzeniowego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

W najbliższą niedzielę nieopodal Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy w stylu ludowym. Będzie można tam nie tylko zakupić regionalne przysmaki, czy świąteczne ozdoby, ale także samemu nauczyć się je wykonywać. Podczas towarzyszących targowi warsztatów chętni dowiedzą się m.in., jak z opłatka zrobić tzw. świat, a z bibuły lub słomy wyczarować mini-pająka.

Lniane brody i kwiatowe kapelusze

Dodatkową atrakcją będą występy zespołów ludowych, takich jak Ksinzoki z Łowicza, którzy zaśpiewają gwarą kolędy, odziani w przekazywane z pokolenia na pokolenie stroje ludowe, liczące nawet sto lat. Nie sposób będzie przeoczyć Brodaczy ze Sławatycz. Ich image obejmuje bowiem długie brody wykonane z lnu, maski z ogromnymi nosami, kożuchy, spodnie ze słomy, wysokie na kilkadziesiąt centymetrów kapelusze zbudowane z kwiatów oraz obowiązkowe kije w dłoniach.

Brodacze będą się przechadzać po Krakowskim Przedmieściu i składać życzenia przechodniom, zgodnie z wielowiekową tradycją tej nadbużańskiej wsi. – Ten zwyczaj we wsi Sławatycze jest znany od zawsze, bo nawet ci członkowie zespołu, którzy mają w tej chwili po 90 lat, wspominają, że już ich dziadkowie opowiadali im o nim – mówiła w Trójce Elżbieta Osińska-Kassa, kierownik działu programowego w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Coś dla dzieci i dla rodziców

Podczas jarmarku premierę będzie miała gra dla dzieci, zatytułowana "Tradycyjne zabawki ludowe". Będzie można w nią zagrać na miejscu lub kupić ją na prezent pod choinkę. – Zapraszamy całe rodziny. Będzie coś dla dzieci i dla rodziców – zachęcała gość audycji "Zapraszamy na weekend".

Bożonarodzeniowy jarmark odbędzie się już w najbliższą niedzielę przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Potrwa od godz. 12 do 18.


Posłuchaj

6:48
Bożonarodzeniowy jarmark w Warszawie (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Elżbieta Osińska-Kassa (kierownik działu programowego w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi)
Data emisji: 9.12.2022
Godziny emisji: 11.15

kc

Polecane