Pandemia i wojna skłoniły Polaków do zacieśnienia więzów społecznych
2022-12-09, 11:12 | aktualizacja 2022-12-09, 11:12
Trudne sytuacje, takie jak wojna czy pandemia, przyczyniają się do zacieśniania więzi społecznych. Odczuwamy to na własnej skórze – Polacy w ostatnich latach coraz mocniej kierują swoją uwagę na budowanie dobrych relacji z otoczeniem.
Czujemy się o wiele bezpieczniej, mając świadomość, że otaczają nas ludzie, którzy – w razie potrzeby – bez wahania przyjdą nam z pomocą. Chodzi tu nie tylko o naszych bliskich, ale także o sąsiada, kierowcę z auta obok czy przypadkowego przechodnia. Czy my, Polacy, wierzymy, że ludzie dookoła nas dobrze nam życzą? – Z zaufaniem społecznym w Polsce jest pewna trudność, ale wydaje mi się, że Polacy coraz bardziej ufają sobie nawzajem – mówiła w Trójce dr Katarzyna Growiec, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. – Myślę, że różnego rodzaju zbiorowe przedsięwzięcia, to, że ludzie angażują się we wspólne aktywności, jak to było na przykład po wybuchu wojny na Ukrainie, pokazują, że to zaufanie w polskim społeczeństwie rzeczywiście jest.
Zmiany nie następują rewolucyjnie, bowiem badania wskazują, że polskie społeczeństwo wciąż nastawione jest na wartości materialistyczne, chociaż coraz bardziej interesuje nas budowanie dobrych relacji z otoczeniem. – Przechodzimy w stronę społeczeństwa bardziej kierującego się wartościami wspólnotowymi, bardziej zależy nam na budowaniu zaufania społecznego. Ludzie chcą mieć poczucie, że na innych można liczyć – stwierdziła rozmówczyni Piotra Firana.
Pandemia otwiera na innych
Oprócz wojny za naszą wschodnią granicą na zmianę postaw Polaków duży wpływa miała także pandemia. W jej trakcie wielu ludzi, zamkniętych we własnych czterech ścianach, poczuło się samotnymi i opuszczonymi. Dzięki temu wzrosła chęć obcowania z innymi członkami wspólnoty, a zmalało pragnienie osiągania własnych, indywidualnych celów życiowych.
Nie ma wątpliwości, że codzienne, dobre relacje z innymi ludźmi przyczyniają się do budowania kapitału społecznego. – Jego budowanie odbywa się cały czas, poprzez nawiązywanie nowych kontaktów i podtrzymywanie tych, które już mamy – mówiła dr Katarzyna Growiec. – Żebyśmy mogli na siebie nawzajem liczyć, żebyśmy mieli poczucie, że w tej naszej sieci społecznej jest wsparcie, przepływ informacji, że po prostu jesteśmy dla siebie nawzajem ważni.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Networking, czyli jak zbudować trwałą sieć kontaktów i znajomości na całe życie
- Duńczyków patent na szczęście. Niezwykle skuteczny!
- Syndrom FOMO staje się coraz większym problemem
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: dr Katarzyna Growiec (psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS)
Data emisji: 9.12.2022
Godzina emisji: 8.10
kc/kor