Pablo Picasso – artysta zaangażowany i wybitna postać XX wieku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pablo Picasso – artysta zaangażowany i wybitna postać XX wieku
Pablo PicassoFoto: aijaphoto/Shutterstock

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych artystów XX wielu. Był malarzem, rzeźbiarzem i grafikiem. W Hiszpanii rok 2023 został ogłoszony rokiem Pabla Picassa. 

– Picasso był kluczowym twórcą dla pierwszej połowy XX wieku. Z jednej strony dla tradycyjnej sztuki był nowatorem i artystą awangardowym oraz twórcą rewolucji w sztuce XX wieku. Stał się głównym odniesieniem dla artystów z wielu krajów, którzy inspirowali się jego twórczością lub nawet naśladowali jego drogę. Z pewnością inspirowali się zmianami w myśleniu o języku malarskim. Odnajdziemy to u każdego twórcy sztuki początku XX wieku  mówił w Trójce Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej.

 Dziś ta sytuacja jest inna. Malarstwo Picassa przeszło do sal muzealnych, a dla współczesnych artystów ważny stał się inny aspekt jego twórczości. Mam tu na myśli zaangażowanie w sprawy społeczno-polityczne. Picasso nie tylko zmienił język sztuki, ale też sposób postrzegania artysty. Zaakcentował postawę artysty zaangażowanego – podkreślił gość "Trójki do trzeciej".

Warszawska syrenka

– Rysunek syrenki z młotem w dłoni to reakcja artysty na odbudowę Warszawy. Wizyta miała miejsce w 1948 roku przy okazji organizacji kongresu w obronie pokoju. Picasso zaproszony został jako słynny artysta, znany wielu współczesnym twórcom. Partia komunistyczna chciała wtedy pokazać, że nawet takie osobistości są im przychylne. Picasso niechętnie ruszał się z Francji, mimo że był Hiszpanem – dodał gość Katarzyny Cygler.

Czytaj także:

Posłuchaj

6:15
Pablo Picasso – artysta zaangażowany i wybitna postać XX wieku (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Picasso. Pablo Picasso

Pablo Picasso uważany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy, grafików i rzeźbiarzy XX wieku. Na świat przyszedł 25 października 1881 roku w Maladze. Jego twórczość dała początek kubizmowi, stylowi, który stał się jednym z ważniejszych kierunków modernistycznych pierwszej połowy XX wieku.

Do najbardziej znanych obrazów Picassa należą: "Guernica","Panny z Avignon" czy "Płacząca kobieta". Artysta zapisał się w historii światowej kultury jako twórca poszukujący wśród różnorodnych technik i dyscyplin artystycznych. Jego dzieła łączą śmiałość nowatorskich poczynań z przywiązaniem do tradycyjnej sztuki. Malował nieprzerwanie przez 80 lat, nawet na łożu śmierci. Pozostawił po sobie około 30 tysięcy dzieł: obrazów, rzeźb i ceramiki.

Watch Picasso Make a Masterpiece / Royal Academy of Arts

 ***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Piotr Bernatowicz (dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej)
Data emisji: 8.12.2022
Godzina emisji: 14.35

zch/kor

Polecane