Usiłować się nie nudzić i być wolnym… Wspomnienie o Janie Nowickim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Usiłować się nie nudzić i być wolnym… Wspomnienie o Janie Nowickim
Jan Nowicki w filmie "Spirala" Krzysztofa ZanussiegoFoto: PAP/CAF - Witold Rozmysłowicz

Jan Nowicki, wybitny aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagog i pisarz, zmarł w wieku 83 lat w swoim domu w Krzewencie. I właśnie wspomnieniom o tym wspaniałym artyście, który przez ponad 30 lat był związany ze sceną Starego Teatru w Krakowie, a przed kamerą zagrał ponad 200 ról, zarówno w filmie, jak i w teatrze telewizji, poświęcony był "Klub Trójki" prowadzony przez Ryszarda Jaźwińskiego. 

Na początek przypomniano fragment rozmowy, którą Katarzyna Stoparczyk przeprowadziła z Janem Nowickim w marcu 2020 roku. – Proszę sobie wyobrazić, że zawód aktorski, w którym w dużym stopniu mi się powiodło, był dla mnie, jak patrzę z perspektywy lat, miejscem pewnej niewoli. Te ponad 200 filmów, te wszystkie role, te wszystkie sukcesy tak zwane – one mi wszystkie tak strasznie skarłowaciały na stare lata… A mówi to człowiek, który ciągle się cieszy powodzeniem: mam trzy propozycje głównych ról w polskich filmach, których na pewno nie zagram. Ponieważ wolę gładzić psy po karkach, albo spacerować nad moim jeziorem, albo czytać Dostojewskiego, albo zabrać się za następną książkę, którą mam już w swojej głowie – mówił artysta.

– Niektóre z jego stwierdzeń mogą być zaskakujące, ale jeśli znamy Jana Nowickiego, to nie dziwią – skomentował Ryszard Jaźwiński. – Pan Jan był barwnym człowiekiem, ale dla krytyka filmowego ważna jest przede wszystkim jego kariera i twórczość. I na pewno był barwnym aktorem. To chyba rekord: ponad 200 ról tylko filmowych. Przy czym nawet jeśli grał tylko rolę epizodyczną, to się ja pamięta: na tym polega wielkie aktorstwo – dodał krytyk filmowy i filmoznawca Andrzej Bukowiecki.

Swoją ostatnią rolę – niewielki, ale ważny epizod – Jan Nowicki zagrał w "Liczbie doskonałej", najnowszym filmie Krzysztofa Zanussiego. – Prawdę mówiąc Jan wiedział, że to zapewne będzie jego ostatnia rola: tak to mówił. Czasami mi się wydawało, że dramatyzuje, że szuka efektownego sformułowania – opowiadał reżyser. – Proponowałem mu większą rolę, ale powiedział, że już nie może przyjąć wyzwania, ze siły fizyczne już go opuściły na tyle, że takiej dużej roli nie podjąłby się zagrać. Ale takie cameo, jak to nazywają Amerykanie, takie pojawienie się, to owszem. I zgodził się na dwa dni zdjęciowe – wspominał.


Posłuchaj

49:03
Wspomnienie o Janie Nowickim (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Andrzej Bukowiecki (krytyk filmowy, filmoznawca), Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta, producent filmowy), Beniamin Bukowski (reżyser teatralny, dramaturg i dramatopisarz, zastępca ds. artystycznych dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie), Anna Grygiel (dyrektorka Tarnowskiej Nagrody Filmowej), Jacek Bławut (reżyser filmowy, operator, aktor), Piotr Niemyjski (operator filmowy)
Data emisji: 7.12.2022
Godzina emisji: 21.09

pr

Polecane