Polowanie na fake newsy to wojna z manipulacją informacjami, ale też ochrona naszych pieniędzy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polowanie na fake newsy to wojna z manipulacją informacjami, ale też ochrona naszych pieniędzy
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/McLittle Stock

Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy. Wiedzy, która jeśli nie jest weryfikowana, może okazać się fake newsem. Dlatego aby uniknąć oszustw, warto wyrobić w sobie nawyk sprawdzania internetowych informacji. Tym bardziej że obecnie powstaje ogromna ilość fałszywych treści rozpowszechnianych np. przez portale społecznościowe. Jak rozpoznać i wyeliminować fake newsy?

  • Obecnie w infosferze trwa wojna informacyjna, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie, Polsce, naszemu regionowi i zachodniej Europie.
  • Fake newsy nie dotyczą jedynie wojny na Ukrainie, ale także finansów, gospodarki, nauki, zdrowia i – oczywiście  polityki.

Fake newsy adresowane

– W tej chwili koncentrujemy się na trwającej również w naszej infosferze wojnie informacyjnej, którą wypowiedzieli nam Rosjanie. Nie tylko nam, bo przede wszystkim Ukrainie, ale i własnemu narodowi, tam też krążą fake newsy, całemu naszemu regionowi i zachodowi Europy – wskazuje Anna Gwozdowska z PAP, zajmująca się projektem #fakehunters. – Rosjanie mają przygotowane fake newsy właściwie na każdą okazję i to są "produkty" skierowane do konkretnych krajów. Nie jesteśmy wyjątkiem, więc oczywiście jest też sporo fake newsów specjalnie adresowanych do Polski – tłumaczy.

Zgłoś fake newsa

– Jest nas cała redakcja, kilkanaście osób. Buszujemy po internecie, szukamy potencjalnych fałszywych, zmanipulowanych informacji, bo tym właśnie są fake newsy. Staramy się ich jak najwięcej znaleźć, zweryfikować i pokazać, na czym polega manipulacja i kłamstwo. Można nas znaleźć na stronie fakehunters.pap.pl – mówi rozmówczyni Piotra Firana. – Można również wysyłać do nas informacje, co do których ma się podejrzenia, że są fake newsami, my się nimi zajmiemy – dodaje.

Nie tylko wojna, nie tylko pieniądze

– Zmanipulowanych informacji i fake newsów możemy szukać wszędzie, w każdej dziedzinie: od finansów i gospodarki, po naukę, zdrowie i, oczywiście, politykę. Tam również jest mnóstwo fake newsów i naciągaczy, którzy czyhają na nasze pieniądze. Ale nie tylko o pieniądze: w wypuszczaniu fake newsów chodzi też często o zdobycie sławy, jak największej rozpoznawalności. A w polityce chodzi o zdobycie korzyści politycznych i wpływów – wyjaśnia Trójkowy gość.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:40
Polowanie na fake newsy (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 ***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Anna Gwozdowska (PAP, zajmuje się projektem #fakehunters)
Data emisji: 8.12.2022
Godzina emisji: 8.12

pr/kor

Polecane