Mirosław Chojecki – 44 odsiadki za walkę z komuną [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mirosław Chojecki – 44 odsiadki za walkę z komuną [POSŁUCHAJ]
Mirosław ChojeckiFoto: PAP/Radek Pietruszka

"Postać tyleż niezwykła, co niedoceniona" – tak przyjaciele określają Mirosława Chojeckiego, jedną z kluczowych postaci antykomunistycznego podziemia z czasów PRL-u. To właśnie jemu swój reportaż poświęciła Urszula Żółtowska-Tomaszewska.

– Na Mokotowie był taki strażnik, który odbierał szelki, paski, sznurowadła. No i jak ja stanąłem przed nim, to on mnie zapytał: "Panie Mirosławie, a teraz to na długo?". Bo siedziałem 44 razy w latach 1976-1980. Średnio w ciągu tych pięciu lat siedziałem jeden dzień w tygodniu – mówi bohater reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej, zatytułowanego "Choj, opowieść o Mirosławie Chojeckim".

73-letni dziś Mirosław Chojecki był działaczem antykomunistycznej opozycji w PRL, wydawcą i producentem filmowym. W latach 70. założył pierwsze wielkie wydawnictwo opozycyjne o nazwie NOWA. W czerwcu 1976 roku wziął udział w akcji pomocy represjonowanym robotnikom Ursusa i Radomia. W tym samym roku, wspólnie z innymi, organizował Komitet Obrony Robotników. Odpowiadał za powielanie "Komunikatu KOR” i "Biuletynu Informacyjnego". Po stanie wojennym, który zastał go za granicą, bardzo aktywnie organizował pomoc dla podziemia, przerzucając do kraju powielacze i organizując zbiórki pieniędzy.

– To prawdziwy symbol opozycji antykomunistycznej – mówią przyjaciele Chojeckiego, uważając go za "postać tyleż niezwykłą, co niedocenioną". W reportażu wypowiadają się m.in. dziennikarka i reporterka radiowa Janina Janowska oraz etnografka Elżbieta Regulska-Chlebowska, które wraz z Chojeckim działały w opozycyjnych strukturach.


Posłuchaj

30:08
"Choj, opowieść o Mirosławie Chojeckim" (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

W 2006 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Mirosława Chojeckiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2022 roku bohater reportażu otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego.

Posłuchaj także: 

***

Tytuł reportażu: "Choj, opowieść o Mirosławie Chojeckim"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 7.12.2022
Godzina emisji: 22.12

kc/kor

Polecane