Pałac rodziny Poznańskich czyli "łódzki Luwr"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac rodziny Poznańskich czyli "łódzki Luwr"
"Łódzki Luwr" w promieniach zachodzącego słońcaFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Będąc w Łodzi, warto zajrzeć do muzeum historii tego miasta. Mieści się ono w XIX-wiecznym pałacu, o którym mówi się, że jest "łódzkim Luwrem".

Dawna stolica polskiego włókiennictwa była miastem, w którym powstawały gigantyczne fortuny. Jedną z najbogatszych rodzin XIX-wiecznej Łodzi była rodzina Poznańskich, po której pozostał niezwykle okazały pałac. Jego powstanie zawdzięczamy "królowi bawełny" Izraelowi Poznańskiemu, który w 1877 roku kupił skromną kamienicę u zbiegu ulic Ogrodowej i Stodolnianej (dziś Zachodniej) i w jej miejscu kazał wybudować pałac pełen wielkich salonów i kameralnych pomieszczeń mieszkalnych.

Podłoga wybrukowana złotymi rublami

O rozmachu całego przedsięwzięcia świadczy anegdota o tym, jak to Izrael Poznański postanowił, że podłoga jednej z sal wyłożona będzie złotymi rublami. Żeby jednak nie obrazić cara, wysłał do Petersburga telegram z zapytaniem, czy monety powinny leżeć awersem czy rewersem do góry. Rosyjski imperator miał odpowiedzieć, że należy je ustawić na sztorc, co wybiło ten ekstrawagancki pomysł z głowy łódzkiego przedsiębiorcy.

Mimo to w pałacu, zbudowanym w eklektycznym stylu będącym połączeniem francuskiego i włoskiego neorenesansu z elementami neobaroku, nie brakuje pięknych pomieszczeń. Wystrój sali jadalnej stawia budowlę w szeregu najpiękniejszych XIX-wiecznych rezydencji w środkowej Europie. Jest ona dostępna dla zwiedzających, od lat 70. XX wieku znajduje się tam bowiem Muzeum Historii Miasta Łodzi.


Posłuchaj

3:43
Pałac rodziny Poznańskich. "Łódzki Luwr" (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 7.12.2022
Godzina emisji: 9.37

kc/kor

Polecane