"Nie ma zbrodni bez kary". Przestępczy świat okiem reportera

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie ma zbrodni bez kary". Przestępczy świat okiem reportera
Piotr Litka był gościem "Trójki pod Księżycem"Foto: East News / Wojciech Olszanka

– Nie ma zbrodni bez kary, a nikt, kto popełnił zło, nie może czuć się bezpieczny – mówił w "Trójce pod księżycem" Piotr Litka, mający w dorobku m.in. telewizyjny serial dokumentalny "Polscy. Seryjni".

W pracy reportera i twórcy filmów dokumentalnych Piotr Litka często musi oceniać wiarygodność swoich bohaterów. Jak zatem udaje mu się odróżniać prawdę od kłamstw? – Ta granica jest czasem bardzo cienka. W tym, co robiłem i robię, poza relacjami świadków czy też głównych bohaterów wydarzeń, najlepszą weryfikacją są dokumenty, a także relacje adwersarzy. Bez tego zderzenia możemy poznać tylko wycinek rzeczywistości, niekoniecznie musi to być prawda – mówił gość audycji "Trójka pod księżycem".

W poszukiwaniu tematów do swoich książek i filmów Litce pomaga Archiwum X, specjalny wydział krakowskiej policji, z którym współpracuje od dwóch dekad. Rozmówca Katarzyny Cygler przyznał, że pierwszy kontakt z funkcjonariuszami badającymi niewyjaśnione od wielu lat zbrodnie zrobił na nim duże wrażenie. – Z jednej strony zobaczyłem ludzi ogarniętych pasją do tego, co robią, a z drugiej – że nie ma zbrodni bez kary, że nikt, kto popełnił zło, nie może czuć się bezpieczny, dopóki nie minie okres przedawnienia jego czynu i dopóki działają takie jednostki jak Archiwum X.


Posłuchaj

1:54:45
Piotr Litka: nie ma zbrodni bez kary (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Piotr Litka jest dziennikarzem, reporterem i reżyserem filmów dokumentalnych. Ma na koncie książkę "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską", za którą otrzymał wyróżnienie FENIKS oraz nominację w konkursie Książka Historyczna Roku. W 2010 roku, wspólnie z Grzegorzem Głuszakiem, był nominowany do nagrody Grand Press za reportaż "Pamiętnik". Widzowie TVP Historia mogą oglądać serial jego dokumentalny "Polscy. Seryjni" opowiadający o seryjnych mordercach z czasów PRL-u.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Piotr Litka
Data emisji: 7.12.2022
Godzina emisji: 0.05

kc/kor


Polecane