Dominika Barabas – artystka świadoma swych praw

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Dominika Barabas – artystka świadoma swych praw
Dominika BarabasFoto: Martyna Wróblewska

– Dobrze jest być artystą, który zna swoje prawa – twierdzi Dominika Barabas, aktywnie działająca w stowarzyszeniu ZAiKS. Wokalistka nie zaniedbuje przy tym swojej twórczości, czego dowodem jest jej najnowsza płyta, zatytułowana "Psia mać".

Goszcząc w "Serdecznych dźwiękach", Dominika Barabas wyznała, że materiał na najnowszy album wybierała metodą selekcji spośród czterdziestu utworów leżących "w szufladzie". – Starałam się to zebrać w pewną historię, która jest swego rodzaju rozliczeniem z wydarzeniami, które miały miejsce w moim życiu w latach ubiegłych – mówiła wokalistka, przyznając, że "Psia mać" to najbardziej intymna płyta w jej dorobku i jednocześnie powrót do akustycznego grania, od którego zaczynała swą drogę artystyczną.

Animatorka muzycznych kolonii

Dominika Barabas od kilku lat aktywnie działa w Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS. – "Zainfekowałam się" tą organizacją i prawem autorskim – przyznała w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem. 

– Dobrze jest być artystą, który zna swoje prawa i wie, co może, a czego nie może, jakie umowy ma podpisywać, a jakich nie. Znam kupę muzyków, którzy nic nie wiedzą na ten temat. Urywają mi się telefony ze słowami: "Doma, ratuj!".

Sztandarowym projektem Dominiki jest Songwriting Camp ZAiKS, prowadzone od trzech lat w Zakopanem warsztaty dla kompozytorów, autorów, muzyków i producentów muzycznych. – Wydaje mi się, że jest to wydarzenie unikatowe na skalę światową. Zapraszam, żeby się zgłaszać, choć tych zgłoszeń mamy dużo, a miejsc mało. Byli tacy, którym dopiero za trzecim razem udało się dostać – opowiadała wokalistka o wydarzeniu, które sama określiła mianem "muzycznych kolonii dla dorosłych".

Posłuchaj

50:39
Dominika Barabas – artystka świadoma swych praw (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dominika Barabas to songwriterka, multiinstrumentalistka i wokalistka, która miłość do sceny i studia nagrań łączy ze świadomością prawa autorskiego, będąc przewodniczącą Zarządu Sekcji B – Autorów Utworów Muzyki Rozrywkowej i Tanecznej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W swoim dorobku ma cztery autorskie albumy: "Cień", "Zbiór porannych bzdur", "Rustykalny Cyrk" oraz "Psia mać". Ostatni z nich ukazał się 29 listopada tego roku, a do jego promowania wybrano utwór "Poleć".

Lista utworów:

 1. Maja Orlikowska – "Tears Garden"
 2. Dominika Barabas – "Cztery"
 3. Grzegorz Turnau – "Sowa"
 4. Dominika Barabas – "Tylko mnie kochaj"
 5. Dominika Barabas – "Odturlaj"
 6. Kimbra – "Settle Down"
 7. Dominika Barabas – "Psia mać"
 8. Anna Maria Jopek – "Kiedy będziesz duży"
 9. Ruben Hein – "Everything I Say"
 10. Edyta Bartosiewicz – "Buntowniczka"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 30.11.2022
Godzina emisji: 23.08

kc/kor


Polecane