W Zakopanem powstanie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W Zakopanem powstanie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa
Stare narty i buty narciarskie Foto: shutterstock/Igor Plotnikov

Muzeum, które będzie filią Muzeum Tatrzańskiego, powstanie w dawnej szkole muzycznej przy pl. Niepodległości. Jednak nim placówka otworzy swoje podwoje, trzeba będzie przeprowadzić poważny remont, gdyż budynek jest w tragicznym stanie.

  • Pierwsze apele o powstanie takiego muzeum pojawiały się już 100 lat temu
  • W Muzeum Taternictwa i Narciarstwa będzie można zobaczyć m.in. zabytkowe narty i sprzęt wspinaczkowy

Najpierw remont generalny

Umowa podpisana, budynek został przejęty przez Muzeum Tatrzańskie. Teraz trzeba wykonać projekt, uzyskać dofinansowanie na remont i pozwolenie na budowę. Bo pracy jest dużo. – Będziemy starali się uratować ten obiekt. Jak widzimy, ma tutaj bardzo dużo naleciałości z różnych okresów. Będziemy usuwać te, które tutaj są nieodpowiednie, oczywiście przy współpracy z konserwatorem zabytków. Natomiast zasadnicza bryła, która jest w stylu zakopiańskim, pozostanie – mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Docelowo budynek zostanie prawdopodobnie obłożony drewnem.

Eksponaty i ekrany multimedialne

– Muzeum posiada ponad 100 par nart z różnych okresów: te najstarsze narty, Barabasza, ale też innych wytworni, które działały na terenie Podhala. Mamy również deklaracje różnych instytucji, organizacji oraz osób prywatnych, które również chciały przekazać zbiory do Muzeum Tatrzańskiego – zapewnia dyrektor Murzyn.

– Oprócz zbiorów w Muzeum Taternictwa i Narciarstwa mogą pojawić się także nowoczesne ekrany i urządzenia elektroniczne: "Myślę, że tutaj będzie wiele warstw poznawczych. Będziemy mieli na pewno artefakty historyczne, ale będziemy też mieli pewnie nowoczesne różnego typu multimedia, które będą pokazywały rolę taternictwa, alpinizmu, himalaizmu – komentował minister kultury Piotr Gliński. 

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:16
W Zakopanem podpisano umowę dotyczącą powstania Muzeum Taternictwa i Narciarstwa
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Autor materiału reporterskiego: Bartłomiej Bujas (Radio Kraków)
Data emisji: 7.12.2022
Godzina emisji: 12.42

pr/kor

Polecane