Podróż samolotem? Nie ma się czego bać!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podróż samolotem? Nie ma się czego bać!
Latanie samolotem jest bardzo bezpieczneFoto: shutterstock/G-Stock Studio

Choć latanie jest zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem podróżowania, wielu z nas przed wejściem do samolotu odczuwa strach. O tym, że jest on irracjonalny, przekonują nie tylko statystyki, ale też wypowiedzi osób zawodowo związanych z lotnictwem.  

– Ktoś kiedyś policzył, że trzeba by latać przez całe życie, dwadzieścia siedem razy dziennie, żeby trafić na wypadek lotniczy – powiedział w Trójce Piotr Czuban, pracujący jako pilot samolotu pasażerskiego. Statystyka to jedno, ale ważniejsze od niej są wyjątkowo wyśrubowane standardy, jakie panują w branży lotniczej. Pilot, zanim zasiądzie za sterami np. Boeinga 737, musi przejść wieloletnie szkolenie, obejmujące m.in. latanie na symulatorach i szybowcach. – W momencie, kiedy już wsiadamy do kokpitu samolotu, jesteśmy na tyle przygotowani psychicznie, że stres na nas mocno nie wpływa – mówił gość audycji "Pora na Trójkę".

Nie oznacza to bynajmniej, że pilotom obce jest uczucie strachu. – Człowiek, który się nie boi, jest szaleńcem – stwierdził Piotr Czuban. – Ale zdecydowanie najważniejszą kwestią jest dobre proceduralne przygotowanie, dlatego co pół roku odbywamy sesje symulatorowe, na których trenujemy sytuacje awaryjne, i to takie najgorsze. Najczęściej jest to tzw. bingo zakumulowane, czyli mamy kilka awarii naraz: mgłę, jeden silnik, odejście na drugi krąg, wszystko najgorsze, co nas może spotkać. Dobry trening, w oparciu o procedury, powoduje, że gdy naprawdę coś nam się wydarzy, zachowujemy zimną krew.  

Człowiek lepszy, niż alkohol

Aby dodatkowo podnieść poziom bezpieczeństwa, samoloty poddawane są regularnym, szczegółowym przeglądom technicznym. Dzięki temu jest bardzo mało prawdopodobne, że pasażerów zabierze w podróż niesprawna maszyna. Co jednak zrobić, gdy mimo całej tej wiedzy na pokładzie samolotu ogarnie nas strach? Zdaniem Piotra Czubana na pewno nie warto próbować go uśmierzać za pomocą alkoholu. – To tylko może spotęgować problem. Zdecydowanie bardziej polecam rozmowę z personelem pokładowym, który jest przygotowany do tego, żeby psychologicznie wesprzeć pasażera – mówił rozmówca Piotra Firana.


Posłuchaj

10:30
Rozmowa z pilotem Piotrem Czubanem (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Opanowanie, spokój i dobre przygotowanie do zawodowych obowiązków to cechy niezbędne w pracy stewardessy bądź stewarda. – Jesteśmy szkoleni cyklicznie co roku, cały czas przypominamy sobie o wszystkim i praktycznie przed każdym lotem jesteśmy przepytywani z naszej wiedzy – mówiła w Trójce stewardessa Katarzyna Kurzawa.

Wspomniane przez nią szkolenia obejmują m.in. zagadnienia medyczne, dzięki czemu personel pokładowy jest w stanie udzielić pierwszej pomocy pasażerowi, który źle się poczuł czy nawet stracił przytomność.


Posłuchaj

3:07
Dlaczego latanie jest bezpieczne? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:


***

Tytuły audycji: Pora na TrójkęTrójka przed południem
Prowadzący: Piotr FiranWitold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 7.12.2022
Godziny emisji: 8.09, 10.36

kc/kor

 


 

Polecane