Ożywili i zbadali „wirus zombie” sprzed 50 tys. lat! Czy zagraża człowiekowi?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ożywili i zbadali „wirus zombie” sprzed 50 tys. lat! Czy zagraża człowiekowi?
Badacze z Narodowego Centrum Badań Naukowych odkryli prawdopodobnie najstarszy wirus na ZiemiFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Francuscy naukowcy "ożywili" prehistoryczny "wirus zombie", który przez blisko 50 tys. lat był zamrożony w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. Co więcej, przy okazji zrobili to także z 13 innymi typami wirusów jedynie trochę młodszych! Teraz wszystkie są dokładnie badane, a wyniki pozwalają poznać bardzo mało znany świat mikrobów sprzed tysięcy lat. Ważne pytanie brzmi: czy ludzie są bezpieczni?

  • Prehistoryczne wirusy były zamrożone w syberyjskiej zmarzlinie, skąd pobrał je zespół francuskich naukowców
  • Żaden z ożywionych wirusów nie jest groźny dla człowieka. Jednak naukowcy nie wykluczają, że gdzieś w wiecznej zmarzlinie może spoczywać innego rodzaju wirus groźny np. dla roślin

Śmiertelnie groźny dla… ameb

Badacze z Narodowego Centrum Badań Naukowych odkryli prawdopodobnie najstarszy wirus na Ziemi. Pod powierzchnią syberyjskiego jeziora przez 50 tys. lat spoczywał Pandorawirus yedoma. Pandorawirusy to wirusy tak duże, że do ich obserwacji nie potrzeba mikroskopów elektronowych. Poza tym są groźne jedynie dla ameb. I to tylko określonego gatunku.

Człowiek jest bezpieczny, ale… nie do końca

– Obecna wieczna zmarzlina jest tam niemal od początku istnienia człowieka. W związku z tym mało prawdopodobne jest, że wraz z nią rozmrożony zostanie jakiś pochowany człowiek – tłumaczy dr Tomasz Dzieciątkowski, mikrobiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Oznacza to, że obudzenie wirusa żerującego na człowieku jest bliskie zeru.

To bynajmniej nie wyklucza, że gdzieś pod wieczną zmarzliną mogą się kryć inne groźne prehistoryczne organizmy. – Mogą ulec rozmrożeniu takie bakterie, takie grzyby, które będą np. patogenami roślin. I mogą spowodować wymierne straty ekonomiczne – ostrzega dr Dzieciątkowski. – Dlatego na pewno trzeba to badać – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:24
Ożywiony "wirus zombie" ma prawie 50 tys. lat! (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 6.12.2022
Godzina emisji: 11.44

pr/kor

Polecane