Trafiony prezent cenniejszy od złota. Czym się kierować przy jego wyborze?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trafiony prezent cenniejszy od złota. Czym się kierować przy jego wyborze?
Często jednak obdarowujący wybiera prezent, który jemu się podoba i nie zwraca uwagi na gusta i potrzeby obdarowanegoFoto: Shutterstock/Halay Alex

Mikołajki, Boże Narodzenie – nadszedł czas dawania prezentów. Jak je dobierać, gdzie znaleźć oryginalny prezenty, czym się kierować, pytać czy nie? To są dylematy tych, którzy chcą obdarować bliskich czymś bardziej oryginalnym niż zwyczajowe skarpetki, czapka lub rękawiczki.

  • Prezent jest symbolem tego, kim obdarowana osoba jest dla obdarowującego
  • Prezent nie zawsze musi być materialny: ofiarowanie komuś czasu wolnego może być równie cenne

Powinność czy przyjemność?

– Przyjęło się, że dawanie prezentu to zwyczaj. Zwyczaj związany z urodzinami, imieninami, ważnym wydarzeniem: ślubem, chrzcinami. To jest symbol pewnej pamięci, bliskości, relacji, symbol tego "kim dla mnie jesteś" – tłumaczy socjolog Czesław Martyniak. – Ale kluczowe wydaje się, czy "powinniśmy" kupować prezenty, czy też "chcemy" je dawać? – pyta.

Nie zawstydzać prezentem

Często jednak obdarowujący wybiera prezent, który jemu się podoba i nie zwraca uwagi na gusta i potrzeby obdarowanego. – Prezent powinien być dla drugiej osoby: ona i jej przyjemność powinny być ważniejsze niż nasza wygoda – wskazuje rozmówca Marty Piaseckiej. – W tradycji Wschodu jest nawet pojęcie "prezentu, którym można zawstydzić" i tego oczywiście nie powinno się robić. To prezent, którym się mówi: "popatrz, jaki super prezent ci kupiłem, zobacz, jaki jestem fajny" – wyjaśnia.

Prezent, którego nie kupisz

Prezent nie musi być czymś materialnym: może to być np. poświęcony komuś czas. To także poświęcenie siebie i swojego czasu wolnego dla drugiej osoby, wysilenie się i poszukanie czegoś dla drugiej osoby. Ale to także nie musi być coś kupionego, materialnego – to może być wieczór specjalnie dla kogoś bliskiego: spacer, przygotowana pyszna kolacja – radzi Trójkowy gość. – A może po prostu poświęcenie swojego czasu, by ktoś miał więcej czasu dla siebie, zajęcie się dziećmi, wyprowadzenie psów, posprzątanie. Czyli prezent w postaci czasu wolnego. Tego nigdzie się nie kupi! – zapewnia.

Przeczytaj także


Posłuchaj

5:12
Jak wybierać prezenty? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Czesław Martyniak (socjolog)
Data emisji: 6.12.2022
Godzina emisji: 13.46

pr/kor

Polecane