"Momenty, które pamięta się całe życie". Gala rozdania Nagród Mediów Publicznych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Momenty, które pamięta się całe życie". Gala rozdania Nagród Mediów Publicznych
Nagrody Mediów Publicznych 2022 wręczono 5 grudnia w siedzibie TVPFoto: PAP/Marcin Obara

Łukasz Borowicz, Maria Dłużewska, Andrzej Zybertowicz i Leszek Długosz – to nazwiska laureatów Nagrody Mediów Publicznych 2022. Ceremonia wręczenia statuetek odbyła się w poniedziałek w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.

Dyskografia Łukasza Borowicza liczy ponad sto albumów. Tylko dla Polskiego Radia zarejestrował prawie osiemset utworów. Odbierając Nagrodę Mediów Publicznych, w szczególny sposób dziękował członkom Orkiestry Polskiego Radia, z którą wielokrotnie miał okazję współpracować. – Dyrygent nie brzmi bez muzyków. Nie byłoby tych nagrań, także z członkiem tej kapituły, maestro Piotrem Beczałą, gdybyśmy pewnego dnia nie zasiedli razem w Studiu im. Witolda Lutosławskiego i nie zabrzmiałoby "Szumią jodły na gór szczycie". To są te momenty, które pamięta się całe życie.

W kategorii Obraz Telewizja Polska uhonorowała Marię Dłużewską, którą kapituła doceniła za twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o naszym dziedzictwie. – Przekazuję tę nagrodę bohaterom moich filmów, bo bez bohaterów moich filmów po prostu by nie było. (…) Nie mam słów, żeby im podziękować za ten zaszczyt, że zechcieli nam zaufać i swoje losy, losy Polski pozwolili opisać filmowo – stwierdziła laureatka.

Z kolei socjolog Andrzej Zybertowicz otrzymał nagrodę Polskiej Agencji Prasowej w kategorii Słowo. Odbierając statuetkę, opowiedział historię ze swojego życia. – Przypomniałem sobie, jak mniej więcej pięćdziesiąt lat temu w liceum czytałem "Rzecz listopadową" Ernesta Brylla. Jest dla mnie niepojęte, w jaki sposób mogłem go dzisiaj prześcignąć.

W ostatniej kategorii Idea wybór zwycięzcy należał do rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Został nim poeta, kompozytor i pieśniarz Leszek Długosz, legenda krakowskiej Piwnicy pod baranami. Każdy z laureatów, oprócz statuetki, otrzymał sto tysięcy złotych.


Posłuchaj

3:25
Gala rozdania Nagród Mediów Publicznych (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Autorka materiału: Agata Woźniak
Data emisji: 6.12.2022 
Godziny emisji: 12.23

kc/kor


Polecane