Prastary kult św. Mikołaja w Kryłowie. Trudna historia sanktuarium [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prastary kult św. Mikołaja w Kryłowie. Trudna historia sanktuarium [POSŁUCHAJ]
Rokokowa figura św. Mikołaja w Kryłowie, w powiecie hrubieszowskim, jest zapewne jedyna tego rodzaju w Polsce. Przedstawia świętego biskupa naturalnej wielkości. Spod figury wypływa źródełko, któremu przypisywane są cudowne właściwościFoto: PAP/Waldemar Maluga

W Kryłowie, niedaleko granicznej rzeki Bug, bije źródło św. Mikołaja. Okoliczni mieszkańcy i nie tylko od wieków czerpią z niego wodę, wierząc, że ma ona cudowną moc. – Dotknięci nieszczęściem, do tego świętego się modlą – mówi jeden z odwiedzających sanktuarium. 

Kryłowski Mikołaj nie przypomina w ogóle znanego z reklam i pocztówek wesołkowatego grubaska. Niezwykła jest też historia źródła, wokół którego narosły cudowne legendy, jak i konflikty. O prawa do świętego spierali się chrześcijanie kilku obrządków, często zapominając o tym, że biskup był symbolem współczucia, szczodrobliwości i miłości bliźniego. 

Święty Mikołaj był otaczany szczególną czcią przez wyznawców prawosławia, którzy mieszkali w okolicy wraz z katolikami. W część rodzin byli przedstawiciele obu wyznań. 

Miejsce kultu czczone od stuleci

Według lokalnych podań sanktuarium św. Mikołaja powstało w miejscu, w którym w czasach pogańskich składano ofiary słowiańskiemu bogu umarłych i opiekunowi bydła – Welesowi, przedstawianemu pod postacią wilka lub wilkołaka. Po dotarciu na te tereny chrześcijaństwa w obrządku wschodnim kult Welesa utożsamiono z kultem św. Mikołaja z Miry, patrona pasterzy i bydła. 

Przeczytaj także:

Od stuleci lokalna ludność wierzy w niezwykłą moc źródełka znajdującego się przy sanktuarium, pozwalającego odzyskać pielgrzymom zdrowie. – Dotknięci nieszczęściem, do tego świętego się modlą. Przychodzą do tego źródełka, biorą wodę. Wiara niektórych uzdrawia – mówi mężczyzna, wskazując na źródło. 

– Kwiatki ładnie posiane. Kiedyś nie było tak. Teraz bardzo ładnie jest tu. Cieszę się, że ludzie tak dbają o to miejsce – mówi kobieta odwiedzająca sanktuarium.  

Posłuchaj

20:18
Kult św. Mikołaja w Kryłowie. Jak kształtował się przez lata? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Święty Mikołaj z Kryłowa" 
Autorki reportażu: Agnieszka Czyżewska-JacquemetKatarzyna Michalak 
Data emisji: 6.12.2022
Godzina emisji: 22.15

gs/kor

Polecane