Jazz, blues i rock duetu Mazolewski/Porter [ZOBACZ WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Połączenie rockowego pazura z jazzową wirtuozerią i bluesowym duchem, zamkniętych w formie świetnie skrojonych piosenek – tak w skrócie wyglądał występ duetu Mazolewski/Porter na scenie Trójki 1 kwietnia 2019 roku. W niedzielę 11 grudnia zaprosiliśmy na jego retransmisję, aby jeszcze raz przeżyć niezwykłe emocje tego koncertu. 

Z jednej strony John Porter – Anglik, który w latach 70. wybrał Polskę na swój dom, znalazł się w pierwszym składzie Maanamu, grał ballady Cohena z Maciejem Zembatym, nagrywał płyty solowe i w duecie z Anitą Lipnicką. Z drugiej strony Wojtek Mazolewski – człowiek, którego muzyka uchodzi za jeden z najlepszych polskich produktów eksportowych, niestrudzony propagator jazzu, grywający na całym świecie ze składami Pink Freud czy Wojtek Mazolewski Quintet.

Muzyczne drogi obu artystów skrzyżowały się po raz pierwszy podczas nagrywania albumu Wojtka zatytułowanego "Chaos pełen idei". Od pierwszej minuty sesji nagraniowej okazało się, że obaj artyści mówią tym samym muzycznym językiem. Kolejne miesiące w trasie, próby i koncerty zaowocowały nowymi pomysłami na utwory. Zostały one nagrane i wydane na albumie "Philosophia", który ujrzał światło dzienne 24 maja 2019 roku.

Kilka tygodni wcześniej, 1 kwietnia, Mazolewski i Porter, wraz z towarzyszącymi im muzykami, zawitali do Studia im. Agnieszki Osieckiej, by dać koncert uświetniający obchody 57. urodzin Programu 3 Polskiego Radia.

KC/kor/gs

Polecane