Trójka|Trójkowy punkt techniczny
Diody LED – dzięki nim świat wygląda piękniej
2022-12-05, 15:12 | aktualizacja 2022-12-06, 07:12
Są tanie w eksploatacji, mają mnóstwo różnych zastosowań – diody LED szturmem zdobyły świat i są wykorzystywane zarówno do rozświetlania ciemności, jak i do wyświetlania obrazu w naszych telewizorach.
Dioda elektroluminescencyjna, zwana w skrócie LED (ang. light-emitting diode) została wynaleziona w latach 60. XX wieku przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka – choć jej pierwowzór już w latach 20. zaprezentował radziecki technik radiowy Oleg Łosiew. W ciągu ostatnich kilkunastu lat produkcja diod stała się na tyle tania, że weszły one do masowego użytku i na dobre zagościły w naszym otoczeniu.
Diody LED sprawdzają się świetnie w charakterze oświetlenia. Są wydajne, nie nagrzewają się i zużywają o wiele mniej prądu od tradycyjnych żarówek. Są też odporne na czynniki atmosferyczne, więc mogą być używane zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Jeszcze ciekawsze efekty daje ich wykorzystywanie w charakterze nośników obrazu. Na utworzonych z nich panelach i ekranach można wyświetlić praktycznie każdy wzór, kształt czy ruchomy film. – Ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia – mówił w Trójce Witold Trzyna z firmy Bergmen. Wymienił on parę przykładowych sposobów wykorzystania diod: "od znaków świetlnych po podświetlenie krawędziowe stosowane w meblach czy w wykończeniu ścian".
Do sterowania panelami LED służą coraz to nowe aplikacje i urządzenia. Za pomocą jednego z nich można na przykład zsynchronizować efekty świetlne z rytmem muzyki wydobywającej się z głośników. A już niedługo będziemy mieli okazję w szczególny sposób wykorzystać możliwości oświetlenia LED, dekorując nim nasze świąteczne choinki.
Posłuchaj
Czytaj też:
***
Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 5.12.2022
Godzina emisji: 11.23
kc/kor