Pałac Radziwiłłów w Antoninie. Miejsce spotkań i schadzek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac Radziwiłłów w Antoninie. Miejsce spotkań i schadzek
Pałac w Antoninie był świadkiem bogatego życia towarzyskiegoFoto: Shutterstock/Traveller70

– Pałac Radziwiłłów w Antoninie jest rzeczywiście wielką perłą i należy do wąskiej grupy zachowanych obiektów tego typu w Polsce. Co ciekawe, wieś swoją obecną nazwę na część księcia Antoniego Radziwiłła otrzymała dopiero w XVIII wieku. Wcześniej nosiła dźwięczną nazwę Szperek – opowiada Marek Gaworski, autor licznych publikacji poświęconych polskim zamkom. 

Historia pałacu nierozerwanie związana jest z Antonim Radziwiłłem. To właśnie do niego wieś należała przez blisko 60 lat na przełomie XVII i XIX wieku. – Sam książę mieszkał w zamku poznańskim i pałac w Antoninie, zaczął budować w latach 20. XIX wieku – dodaje rozmówca Marty Piaseckiej. 

Autorem futurystycznego projektu rezydencji jest Karl Friedrich Schinkel. – Był on jednym z najwybitniejszych architektów tamtych czasów. Do dziś w naszym kraju znajduje się wiele ciekawych budowli, przez niego zaprojektowanych, m.in. pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, o którym mieliśmy przyjemność mówić jakiś czas temu. Karl Friedrich Schinkel brał również udział w pracach przy XIX-wiecznej odbudowie zamku w Malborku. Radziwiłł zlecił mu budowę pałacu, który miał stylowo nawiązywać do XVII-wiecznych zamków myśliwskich. Wydaje się, że architekt wywiązał się znakomicie z tego zadania – ocenia Marek Gaworski.

Przeczytaj także:

Niezwykły jest nie tylko sam projekt pałacu, ale także jego wnętrze. – Dla kogoś, kto nigdy nie był w Antoninie, to musi być naprawdę bardzo duża niespodzianka, bo kiedy przekraczamy próg głównej części, wchodzimy do sali, gdzie znajduje się wysoki, solidny filar. Pełni on nie tylko funkcję komina, ale podtrzymuje również konstrukcję stropu. Jest on pięknie pokryty polichromiami: trofeami zwierzyny łowieckiej. To pomieszczenie robi wielkie wrażenie – przyznaje Trójkowy ekspert. 


Posłuchaj

4:00
Pałac w Antoninie. Futurystyczna wizja, która i dziś zachwyca (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pałac w Antoninie był świadkiem bogatego życia towarzyskiego, co najmniej dwukrotnie gościł w nim Fryderyk Chopin, na pamiątkę czego do dziś odbywają się w tym miejscu koncerty chopinowskie. Gośćmi Radziwiłłów było wiele znanych osobistości ówczesnych czasów, bo i sam gospodarz był niezwykle popularny. Oprócz rodzin arystokratycznych w Antoninie bywała rodzina cara Mikołaja, jak również książę Adam Czartoryski i wiele innych przedstawicieli rodów europejskich. Tu również rozegrał się jeden z epizodów miłosnych pomiędzy księciem Wilhelmem Fryderykiem, przyszłym królem Prus Wilhelmem I, a córką Antoniego Elizą. Niestety w tym związku wygrała polityka i wzajemne uczucie dwojga ludzi nie zakończyło się związkiem małżeńskim – opowiada Marek Gaworski. 

Galeria Wielkopolska/Pałac w Antoninie

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 5.12.2022
Godzina emisji: 9.39

gs/kor

Polecane