Łukasz Lewandowski: aktor to człowiek, który naciąga nie swoją bieliznę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Łukasz Lewandowski: aktor to człowiek, który naciąga nie swoją bieliznę
Łukasz Lewandowski był gościem "Spotkania z..."Foto: Polskie Radio

W tej audycji dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, dzielą się swoją miłością do teatru. Opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami: aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem gościem specjalnym "W antrakcie" był Łukasz Lewandowski, aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie. 

Pierwsze pytania dotyczyły jego rzekomo "trudnego charakteru" i tego, że ponoć często kłóci się z reżyserami. – Przedmiotem sporu, przynajmniej z mojej strony, zawsze są tylko dwie rzeczy: sensy albo etyka – mówił. – Jestem wyczulony na wszelkie manipulacyjne rzeczy i sferę wolności. To rzeczy, które są dla mnie obligatoryjne: wtedy rzeczywiście uruchamiają się we mnie ogromne pokłady energii i mogę być nieprzyjemny – tłumaczył.

– Na scenie bywa różnie, bo kompromisy są konieczne. One nie są dla mnie żadnym powodem do utraty dumy, honoru czy godności. Wręcz odwrotnie: chodzi właśnie o to, aby w tym kompromisie zobaczyć jakieś piękno i spróbować się porozumieć – wskazywał.

– Podstawą dla mnie jest wiarygodność postaci. I muszę wiedzieć, ile rozumie i wie ta postać. Wielka amerykańska pedagog Uta Hagen używa takiej, dość wulgarnej, metafory, że aktor to jest człowiek, który naciąga nie swoją bieliznę na siebie. Jeżeli te majtki się dobrze wkleją w ciało, to mamy moment identyfikacji, moment wiarygodności – tłumaczył rozmówca Malwiny Kiepiel i Magdy Kuydowicz. – Jak kto to osiąga, to jest każdego z nas indywidualna sprawa. A Uta Hagen prosi jeszcze o jedną rzecz: o tajemnicę. Żeby o tym nie gadać – dodał.

Ponadto w audycji:

  • "Ćwiczenia stylistyczne" Raymonda Queneau w reżyserii Evy Rysowej. Spektakl pokazywany przez Teatr Horzycy w Toruniu jest pełen szalonej improwizacji, w której wzięła udział m.in. Malwina Kiepiel;
  • Szekspir razy dwa: wystawiana w Nowym Teatrze w Warszawie sztuka "Na pamięć" Tiago Rodriqueza to poruszająca opowieść o babci Candidzie z 30. Sonetem Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka w tle oraz Szekspirowska "Burza", prezentowana w języku jidysz w Teatrze Żydowskim w Warszawie, wróciła na jego deski po ponad 80 latach;
  • o dwuczęściowym słuchowisku Tomasza Mana "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie". Powstało ono na podstawie sztuki zamówionej przez Instytut Książki w Roku Romantyzmu Polskiego.

Posłuchaj

50:30
William Szekspir, Jerzy Grotowski, Tomasz Man, Łukasz Lewandowski (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 3.12.2022
Godziny emisji: 12.05

pr

Polecane