"Scena Teatralna Trójki": "Dziewiąty dzień księżycowy"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Scena Teatralna Trójki": "Dziewiąty dzień księżycowy"
Nagranie słuchowiska "Dziewiąty dzień księżycowy": Grzegorz Kwiecień i Monika ObaraFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Teatr Polskiego Radia od kilku miesięcy realizuje słuchowiska w cyklu "Współczesna dramaturgia Ukrainy". Premiery odbywają się w Programie 1 PR. Dwa z nich prezentowane były podczas wieczoru poświęconego Ukrainie na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu.

"Scena Teatralna Trójki", czerpiąc z zasobów Archiwum Polskiego Radia, przedstawiła do tej pory jedno słuchowisko z tego cyklu: "Na początku i na końcu czasów", na podstawie dramatu Pawła Arje. Podczas zakończonych 4 grudnia XXX Wrocławskich Targów Dobrych Książek Ukraina była ich gościem honorowym. Trójka, która objęła wydarzeniem swoim patronatem, w dniu zakończenia targów zaprezentowała drugie słuchowisko wybrane z "ukraińskiej serii".

Jego autorką jest urodzona i mieszkająca w Kijowie scenarzystka, autorka sztuk Ołeksandra Hromowa. Dramat Hromowej powstał jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2014 roku, nie ma więc w nim wątku ani tła wojennego. To pozornie zwykła historia rodzinna, którą zakłóca pewien incydent, niekoniecznie "z tego świata"…

Emisję słuchowiska poprzedziło spotkanie z Karoliną Kirsz, Anną Korzeniowską-Bihun oraz – na łączach – z Ołeksandrą Hromową.

Poniżej tekst, który towarzyszył premierze w Programie 1 PR.

"Dziewiąty dzień księżycowy" to opowieść o ludziach, którzy śpią. To historia życia, które przecieka przez palce, wzajemnych niespełnień, pretensji i oskarżeń. Bohaterka opowieści Hanna, szacowna wdowa, pewnego dnia zostaje postawiona przed nieoczekiwaną prośbą wyrażoną przez wnuczkę pierwszej żony jej męża. Tej, od której odszedł, aby się z nią związać. Ta sytuacja wywraca do góry nogami utarte schematy całej rodziny i wzbudza uśpione marzenia o wielkich i szlachetnych czynach. Jednak zakończenie całej tej historii okazuje się dość nieoczekiwane. 


Posłuchaj

54:06
"Dziewiąty dzień księżycowy". Zwykła – niezwykła codzienność w ukraińskim dramacie (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ołeksandra Hromowa – "Dziewiąty dzień księżycowy" 

Tłumaczenie: Anna Korzeniowska-Bihun

Adaptacja: Karolina Kirsz

Reżyseria: Karolina Kirsz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Bartłomiej Woźniak 

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska  

Obsada

Ewa Ziętek, Monika Obara, Marta Masza Wągrocka, Piotr Grabowski, Grzegorz Kwiecień

Czas trwania – 40’30” 

***

Na "Scenę teatralną Trójki" w niedzielę (4 grudnia) zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.


Polecane