Dokończyć rewolucję: koniec z jednorazowymi kubkami i mini opakowaniami kosmetyków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dokończyć rewolucję: koniec z jednorazowymi kubkami i mini opakowaniami kosmetyków
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że przeciętny Europejczyk wytwarza średnio prawie 180 kg odpadów opakowaniowych rocznieFoto: Shutterstock/Diana Vucane

Kilka lat temu Unia Europejska wprowadziła zakaz jednorazowych plastikowych słomek, sztućców i talerzy. Teraz chce uregulować cały sektor i włączyć opakowania do obiegu zamkniętego. A to oznacza, że w stosunkowo niedalekiej przyszłości np. większość kawy na wynos będzie w UE serwowana w kubkach wielorazowych bądź nalewana do kubka, który klient przyniesie ze sobą.

  • Dzisiaj 40 procent tworzyw sztucznych (np. plastik) i 50 proc. papieru wykorzystywanych w Unii Europejskiej przeznaczane jest na opakowania
  • Wg danych Komisji Europejskiej dzisiaj Europejczyk rocznie wytwarza średnio prawie 180 kg odpadów opakowaniowych

Góra odpadów opakowaniowych ciągle rośnie

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że przeciętny Europejczyk wytwarza średnio prawie 180 kg odpadów opakowaniowych rocznie. Dodatkowo Komisja przestrzega, że w ciągu kolejnych 10. lat może to jeszcze wzrosnąć o kolejne 20 procent. – Myślę, że każdy tego doświadczył: przy zamawianiu czegoś w internecie, towar przychodził w ogromnym pudełku, które w połowie było puste, bądź zawierało podwójne opakowanie. Takie nadmierne opakowanie jest uciążliwe, co więcej – szkodliwe dla naszego środowiska – mówił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, przedstawiając projekt nowych przepisów o opakowaniach i odpadach po nich.

Trzyelementowy projekt do dyskusji

Propozycja KE składa się z trzech elementów. Pierwszy to zakaz jednorazowych opakowań na owoce i warzywa, zakaz miniaturowych opakowań na szampony oraz innych miniaturowych opakowań w hotelach.

– Po drugie, chcemy aby więcej opakowań nadawało się do ponownego użycia. W przyszłości firmy będą musiały oferować niektóre produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku i napełniania. Np. do 2040 roku większość kaw na wynos będzie dostarczana w kubkach wielokrotnego użytku, bądź kubkach, które sami przynosimy – mówił Frans Timmermans.

Po trzecie: wszystkie opakowania powinny być łatwe do recyklingu i wykonane w jak największym stopniu z materiałów pochodzących z recyklingu.

Teraz propozycjami KE zajmą się unijne kraje i Parlament Europejski.

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:30
Komisja Europejska proponuje kolejne uregulowania dotyczące jednorazowych opakowań (Bed and breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Autorka materiały reporterskiego: Beata Płomecka
Data emisji: 3.12.2022
Godzina emisji: 8.25

pr

Polecane