Jacek Laszczkowski: każdy rozsądny człowiek powinien ćwiczyć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek Laszczkowski: każdy rozsądny człowiek powinien ćwiczyć
Jacek Laszczkowski Foto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Jacek Laszczkowski to znakomity śpiewak operowy, uznany swego czasu najlepszym śpiewakiem świata. Prywatnie jest pasjonatem aikido, boksu, tenisa, golfa i jazdy konno. O sportowych pasjach opowiedział w audycji "Login: aktywni".

Gościem audycji "Login: aktywni" był Jacek Laszczkowski, znakomity śpiewak operowy, uznany swego czasu najlepszym śpiewakiem świata. Prywatnie jest pasjonatem aikido, boksu, tenisa, golfa i jazdy konno. – Każdy rozsądny człowiek powinien ćwiczyć, by być zdrowszym, silniejszym i móc spełniać się zawodowo. W zdrowym ciele zdrowy duch. Jestem po tygodniowym detoksie. Od trzech tygodni nie jem mięsa, nie używam soli, cukru, nie piję kawy ani herbaty. Tylko owoce, warzywa i orzechy – wyliczał gość Trójki.

Detoks i lepsze samopoczucie

– Podczas detoksu nie jadłem przez cały dzień. Spożywaliśmy jedynie zioła, które przyspieszały wydalanie toksyn, oraz wieczorem piliśmy koktajl z oliwy z oliwek z dodaną cytryną, co pomagało oczyścić wątrobę. Nie czułem się głodny, co bardzo mnie zdziwiło. Czuję się wybornie. Mój organizm wydalił ogromne ilości glutenu. Zdecydowałem się na to, ponieważ zdiagnozowano u mnie celiakię. Już niedługo będę mógł na powrót jeść wszystko – opowiedział w Programie 3 Polskiego Radia. 

– Teraz czuję się lekko, bez problemu zawiązuję buty i nie czuję obciążenia kolan. Umysł, duch i ciało są zresetowane. Smak jest też zupełnie inny. Wczoraj po raz pierwszy zjadłem coś treściwego i muszę powiedzieć, że cukinia upieczona w piekarniku była wyborna – dodał z uśmiechem Jacek Laszczkowski.

Posłuchaj

1:38:27
Jacek Laszczkowski: Każdy rozsądny człowiek powinien ćwiczyć (Login: aktywni/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

Najlepszy śpiewak i zapalony sportowiec 

Laszczkowski z powodzeniem godzi śpiewanie głosem sopranowym z tenorowym, a jako pedagog jest zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich. Śpiewał na najważniejszych scenach oraz festiwalach muzycznych w Europie: m.in. w Hamburgische Staatsoper, monachijskiej Bayerische Staatsoper czy Palais Garnier w Paryżu.

Urodził się w Szczuczynie na Podlasiu. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej w Białymstoku. Studiował śpiew w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem, a zdobywając najwyższe wyniki, był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Jeszcze jako student wystąpił w roli Ernesta w operze Don Pasquale Gaetana Donizettiego w Wiener Kammeroper w Wiedniu. 

Po pierwsze opera

Debiutował w operze Uprowadzenie z seraju Wolfganga Amadeusa Mozarta na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie stał się etatowym solistą. W 1991 roku otrzymał trzy nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Vercelli (we Włoszech). Rok później wystąpił w brytyjskim prawykonaniu opery Hermiona (Ermione, 1992) Gioacchina Rossiniego, w Queen Elisabeth Hall w Londynie. W 1993 roku został z kolei laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego we francuskiej Tuluzie. W 1995 roku wziął zaś udział w operze Caritea, Regina di Spagna Saverio Mercadante na Festiwalu Della Valle D’Itria we Włoszech, a w 1996 roku w mediolańskiej La Scali w operze Gracz Siergieja Prokofjewa.

Debiut filmowy

Jako sopranista zadebiutował z wielkim powodzeniem w roku 1997. Zagrał główną rolę Adama w filmie telewizyjnym Opowieści weekendowe: Dusza śpiewa (1997) Krzysztofa Zanussiego. Wystąpił również w filmie Ono (2004) Małgorzaty Szumowskiej. Z kolei kreacja Nerona w Koronacji Poppei Monteverdiego w inscenizacji Hamburskiej Staatsoper przyniosła mu tytuł Śpiewaka Roku 2003, przyznawany przez najbardziej uznanych światowych krytyków operowych, którzy współpracują z prestiżowym czasopismem operowym "Opernwelt".

Występował także m.in. jako Tirinto w Imeneo Haendla, Sesto w Giulio Cesare Haendla w Warszawskiej Operze Kameralnej, Anfione w Niobe, Regina di Tebe Agostina Steffaniego w Operze Królewskiej w Londynie (2010), Czartkow w Portrecie Mieczysława Wajnberga w Teatrze Wielkim w Poznaniu (2013), Ubu w Ubu Rex Krzysztofa Pendereckiego w Operze Bałtyckiej (2013-2014) czy Herod w Salome Richarda Straussa według dramatu Oscara Wilde’a w reż. Mariusza Trelińskiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (2016). W 2011 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

***

Tytuł audycji: Login: aktywni
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 3.12.2022
Godziny emisji: 15.10, 16.09

pr/zch/kor

Polecane