Jubileuszowe Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Co tym razem czeka na miłośników literatury?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jubileuszowe Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Co tym razem czeka na miłośników literatury?
Trwają 30. Wrocławskie Targi Dobrych KsiążekFoto: PAP/Sebastian Borowski

Początkowo impreza nosiła nazwę Wrocławskie Promocje Dobrych Książek i były to raczej kameralne spotkania z wydawcami. – Teraz olbrzymia Hala Stulecia, ponad 200 wystawców, 160 stoisk. Targi się rozrastają. My możemy być dumni, a wrocławianie mogą wybierać dobre książki – mówi Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek. 

Podczas imprezy, trwającej do 4 grudnia, przyznawane są dwie nagrody edytorskie: "Pióro Fredry" i "Dobre Strony". Na czym polega ich wyjątkowość? – Myślę, że są to ważne nagrody, bo nie są to nagrody literackie. Większość nagród przyznawanych książkom to są literackie. Tutaj jurorzy patrzą przede wszystkim, jak książka jest wydana, na jej walory artystyczne, na to, czy dobrze się ją dobrze trzyma w ręku, czy łatwo się ją czyta. Nagrody są  ciekawe z jeszcze jednego powodu. Wydawcy dostają 20 tysięcy złotych. Wyjątkowość tej nagrody polega na tym, że nie mogą tych pieniędzy przeznaczyć na nic innego, tylko na wydanie kolejnej książki w następnym roku, którą muszą nam przedstawić – wyjaśnia rozmówczyni Piotra Osowicza. 

Wsparcie dla walczącej Ukrainy

Gościem honorowym targów jest Ukraina, co jak podkreśla dyrektor targów, jest naturalne. – Smutne to, że to właśnie w takiej sytuacji, bo wolelibyśmy, żeby Ukraina była naszym gościem tak, jak kiedyś Węgry czy Rumunia, bez tragicznych wydarzeń w kraju. Niemniej jednak chcielibyśmy pomóc. Będzie nas tu dużo, z reguły na Wrocławskie Targi Dobrych Książek przychodzi kilkadziesiąt tysięcy osób. Mam nadzieję, że w tym roku publiczność też dopisze. Nasi wolontariusze będą chodzili z puszkami. Bardzo Państwa proszę o hojność, żeby dać ciepło walczącej Ukrainie. Za środki, które uda nam się tutaj zebrać, kupimy wojskowe pakiety żywieniowe, ogrzewacze do ciała, śpiwory, koce. To wszystko pojedzie na front – dodaje Anna Morawiecka.

Przeczytaj także:

– Wśród ukraińskich pisarzy obecnych na targach jest m.in.  Mykoła Riabczuk, który był wieloletnim przewodniczącym jury Wrocławskiej Nagrody Literackiej "Angelus", przyjedzie Oksana Zabużko. Niestety wiemy już, że nie będzie zapowiadanej przez nas Tamary Dudy, której nie udało się wyjechać z Kijowa – dodaje dyrektor targów. 

Honorowy patronat nad 30. Wrocławskimi Targami Dobrych Książek objęła małżonka prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda. Program 3 Polskiego Radia jest jednym z patronów imprezy. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: 
Piotr Firan
Rozmawia: Piotr Osowicz
Gość: 
Anna Morawiecka (dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek)
Data emisji: 2.12.2022
Godziny emisji:
11.46

gs/kor

Polecane