Gdzie wszystko się kręci wokół wody. Siódme urodziny CEE "Hydropolis"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdzie wszystko się kręci wokół wody. Siódme urodziny CEE "Hydropolis"
Centrum Edukacji Ekologicznej "Hydropolis"Foto: mat. prasowe

Centrum Edukacji Ekologicznej "Hydropolis" jest jedyną tego typu placówką w Polsce i jedną z nielicznych na świecie. Nic więc dziwnego, że Centrum Wiedzy o Wodzie jest zarazem jedną z największych atrakcji Wrocławia, łącząc walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą.

  • Centrum Edukacji Ekologicznej "Hydropolis" we Wrocławiu powstało w 2015 roku w zabytkowym, XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku wody czystej
  • Hydropolis jest miejscem, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych perspektyw. Wystawa podzielona jest na 7 stref tematycznych

Jedyne takie miejsce w Polsce

– Hydropolis to niezwykłe i magiczne miejsce, unikalne w Europie i jedno z nielicznych na świecie. Każdy, kto interesuje się wodą, kto chce się o niej dowiedzieć czegoś więcej, powinien nas odwiedzić – zachęca Marcin Garcarz, przedstawiciel Hydropolis, a zarazem wiceprezes MPWiK Wrocław. – Pokazujemy to, co każdy powinien wiedzieć o wodzie: skąd się wzięła na naszej planecie, jakie są jej właściwości, co kryje się w głębinach mórz, oceanów i rzek. A także jak się ją eksploruje – wylicza.

– Myślę, że każdy z wypiekami na twarzy dowie się, że pijemy dokładnie tę samą wodę, co dinozaury. A także to, że woda, którą dzisiaj pijemy, pochodzi z gwiazd. I o takich właśnie rzeczach mówimy w Hydropolis. Robimy to także po to, aby pokazać, jak ważna jest woda dla naszego życia, i co robić, aby starczyła także kolejnym pokoleniom – wskazuje.

Przeczytaj także


Jak nie marnować rzeczy i oszczędzać wodę

– Ponieważ Hydropolis jest miejscem niezwykłym, siódme urodziny będziemy świętowali także w sposób niekonwencjonalny. Zaczniemy od spotkania z Zygmuntem Mieroszewskim, znanym autorem kryminałów, który tym razem przychodzi do nas ze swoją nową książką dla dzieci. "Uciekaj. Hydropolis" to pierwszy tom trylogii o podwodnym świecie – opowiada rozmówca Piotra Firana. – Przez cały weekend odbywać się będą warsztaty edukacyjne: animatorki i animatorzy pokażą, jak w sposób dostępny, w sposób less waste wykorzystywać rzeczy tak, aby je jak najmniej marnować – tłumaczy.

– W Hydropolis wszystko się kręci wokół wody. Jest coś takiego jak ślad wodny i każdy, kto przyjdzie do Hydropolis dowie się, ile potrzeba wody do wyprodukowania np. koszulki. Jeżeli zamiast kupować nowe rzeczy, będziemy wykorzystywali stare w recyklingu, będziemy szanowali wodę, oszczędzali ją dla przyszłych pokoleń, do czego namawiamy – dodaje.

Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis - Wszystko zaczyna się od wody/YouTube Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis


Posłuchaj

5:29
Siódme urodziny CEE "Hydropolis" we Wrocławiu (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Marcin Garcarz (Hydropolis, wiceprezes MPWiK Wrocław)
Data emisji: 2.12.2022
Godziny emisji: 10.30

pr/kor

Polecane