Spacery, czyli doskonały sposób na aktywność fizyczną jesienią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spacery, czyli doskonały sposób na aktywność fizyczną jesienią
Jak przekonuje gość Trójki, nawiązując do skandynawskiego powiedzenia: nie ma złej pogody na spacer, można być jedynie niewłaściwie ubranymFoto: Shutterstock/Thomas Soellner

Planując spacer, musimy pamiętać o aktualnej porze roku. Na dłuższe trasy wybieramy się głównie latem. – Kilkadziesiąt kilometrów to trasa na długi dzień, kiedy jest lato i faktycznie sprzyjająca pogoda. Teraz po pracy w tygodniu jesteśmy w stanie zrobić około 10 kilometrów w naszej najbliższej okolicy, żeby na wieczór wrócić do domu. Jeśli chodzi o weekendy, tu mamy większe pole do popisu. Możemy wstać niekoniecznie skoro świt, ale rano i wyruszyć na szlak – mówi Agnieszka Majka, zachęcając do sobotniej i niedzielnej aktywności.

W pobliżu domu, czy jednak trochę dalej? – Polecamy wszystkie trasy niezależnie od tego, czy są one w naszej najbliższej okolicy, czy trzeba pokonać 15-20 minut samochodem lub autobusem, żeby się na nie dostać. Jeśli jest słaba pogoda, odradzamy oczywiście wyższe partie gór – mówi rozmówczyni Piotra Firana. 

Dokąd na spacer w Małopolsce?

Ten region Polski większości osób kojarzy się z górami. Jak zaznacza gość "Zapraszamy na weekend", warto wybierać także mniej oczywiste lokalizacje. – Mogę zareklamować Beskid Wyspowy, w bezpośredniej bliskości Krakowa. Jego najwyższym szczytem jest Mogielnica, z wieżą widokową. Jeśli pogoda dopisuje, to jest bajecznie – przekonuje Agnieszka Majka. 

Spacer kluczem do zdrowia?

O roli aktywności fizycznej i zaletach amatorskiego uprawiania sportu nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Jednak wciąż wielu osobom trudno samemu zdecydować się np. na bieganie. Jeśli mamy problemy ze zdrowiem czy nadmierną wagą, to taka aktywność może przynieść więcej szkód niż pożytku. Spacery są bardziej dostępne dla szerokich grup społecznych. – Myślę, że to jest najlepszy sposób zadbania o swoją aktywność fizyczną. Zaleca się, żeby zdrowe osoby wykonywały dziennie między 6 a 8 tysięcy kroków. 10 tysięcy kroków to około 8 km – wylicza gość Trójki. 

  Przeczytaj także:

Jak dodaje, z jednej strony coraz częściej mierzymy sobie ilość kroków za pomocą różnych opasek, a z drugiej - często ruszamy się tylko od biurka do samochodu czy po domu, wtedy robimy tylko 3-4 tysiące kroków. Warto więc się przełamać i wyjść na spacer, by uzupełnić brakujący nam ruch - przekonuje Agnieszka Majka. Mimo że obecna pora roku często jest szara, to wiele dni ma bez opadów, więc możemy spacerować choćby pół godziny dziennie 


Posłuchaj

5:55
Jesień to doskonała pora na spacery. O czym, poza odpowiednim ubiorem, powinniśmy pamiętać, aby cieszyć się zaletami aktywności fizycznej na dworze? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: 
Piotr Firan
Gość: 
Agnieszka Majka (Traseo, aplikacji z trasami do spacerów)
Data emisji: 2.12.2022
Godzina emisji:
11.21

gs/kor

Polecane